Popüler kültürün üniversite gençliğine etkileri: Manisa Celal Bayar Üniversitesi örneği
The effects of popular culture towards university youth: The case of Manisa Celal Bayar University
- Tez No: 799053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HIDIR ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Popüler kültür iletişim çağında küresel düzeyde yayılma imkânı bulmakta ve toplumların kültürel değerlerini dönüşüme uğratmaktadır. Ülkemizde de özellikle 1980'li yıllardan itibaren yaşanan siyasal, ekonomik ve teknolojik dönüşümlerin etkisiyle popüler kültür yaşamımızın her alanını kuşatmıştır. Eğlence ve tüketim odaklı bu kültürün etkileri özellikle genç kesim üzerinde daha belirgindir. Bu araştırmanın yapılma amacı da popüler kültürün üniversite gençliğine etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde farklı fakültelerde öğrenimlerini sürdüren toplam 400 öğrenciye nicel araştırma çerçevesinde anket uygulanmıştır. Öğrenciler üzerinde popüler kültürün etkileri tüketim alışkanlıkları, boş zaman etkinlikleri ve değer yargıları, tutumları incelenerek ortaya konulmuştur. Popüler kültürün gençliğe etkilerine yönelik literatürde çok fazla çalışma bulunmaması bu çalışmanın önemini göstermektedir. Elde edilen bulgulara göre, popüler kültürün değerlerinin genç kesim tarafından yüksek düzeyde benimsendiği ve gençlerin medya aracılığıyla sunulan tüketimci kültürden etkilendikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Popular culture has the opportunity to spread at the global level in the age of communication and transforms the cultural values of societies. In our country, especially since the 1980s, with the effect of political, economic and technological transformations, popular culture has encompassed every aspect of our life. The effects of this entertainment and consumption-oriented culture are especially intense on the youth. The purpose of this research is to reveal the effects of popular culture on university youth. In accordance with this purpose, a questionnaire was applied to a total of 400 students, studying at different faculties at Manisa Celal Bayar University, within the framework of quantitative research. The effects of popular culture on students were revealed by examining their consumption habits, leisure activities, value judgments and attitudes. The fact that there are not many studies in the literature about the effects of popular culture on youth, shows the importance of this study. According to the findings, it has been concluded that popular culture values are highly adopted by the young people and that young people are affected by the consumerist culture presented through the media.