Serbest diş eti grefti cerrahisi sonrası verici bölgeye G-TZF ve L-TZF uygulamasının yaşam kalitesine etkisi
The effect of A-PRF and L-PRF application on the quality of life after free gingival graft surgery
- Tez No: 799059
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Bu prospektif anket çalışmasının amacı serbest diş eti grefti cerrahisi sonrası verici bölgeye L-TZF ve G-TZF uygulanmış hastaların yaşam kalitesini değerlendirmektir. Materyal-Metot: Çalışmaya sistemik olarak sağlıklı, sigara içmeyen, yapışık ve keratinize diş eti eksikliği olan, 18-60 yai arası 36 hasta dahil edildi. Test grubuna SDG cerrahisi sonrası palatinal verici bölgeye L-TZF ve G-TZF uygulaması, kontrol grubuna ise palatal plak+peridontal pat uygulandı. Hastaların cerrahi sonrası 7.gün ve 14.gün OHIP-14 anketi, ilk 7 gün ve 14.gün VAS testi, ilk 7 gün kullandıkları tablet sayısı ve 7.gün, 14.gün ve 1.ay epitelizasyon değerlerinin kayıtları alındı. Bulgular: Grup içi toplam OHIP-14 skorlarına bakıldığında hem kontrol grubu hem de çalışma gruplarında 14. gün skorları 7. gün skorlarından istatiksel olarak düşük bulundu (p˂0.001). Ancak, gruplar arası skorlar istatiksel olarak anlamlı değildi (p˃0.05). Post-operatif analjezik tablet kullanımı ve VAS sonuçları gruplar arasında istatiksel olarak benzer bulundu(p˃0.05). Epitelzasyon değerlendirildiğinde control grubundaki hastaların 7. gün iyileşmeleri test gruplarına göre istatiksel olarak anlamlı bulundu(p˂0.005). Sonuç: Serbest diş eti grefti cerrahisi sonrası verici palatinal bölgeye L-TZF ve G-TZF uygulamasının hastaların yaşam kalitesine ek bir katkısı gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this prospective survey study is to evaluate the quality of life of patients who underwent L-PRF and A-PRF to the donor area after free gingival graft surgery. Material and Method: The study included 36 patients who were systemically healthy, non-smoker, with adherent and keratinized gingival deficiency, aged 18-60 years. L-PRF and A-PRF were applied to the palatal donor area after SDG surgery in the test group, and palatal plate+peridontal paste was applied to the control group. The OHIP-14 questionnaire on the 7th and 14th days after surgery, the VAS test on the first 7 days and 14th days, the number of tablets used in the first 7 days, and the epithelialization values on the 7th, 14th days and 1st month were recorded. Results: Considering the in-group total OHIP-14 scores, the 14th day scores were found to be statistically lower than the 7th day scores in both the control and study groups (p˂0.001). However, between-group scores were not statistically significant (p˃0.05). Post-operative analgesic tablet use and VAS results were statistically similar between the groups (p˃0.05). When epithelization was evaluated, the 7th day improvement of the patients in the control group was found to be statistically significant compared to the test groups (p˂0.005). In Conclusion: L-PRF and A-PRF application to the donor palatal region after free gingival graft surgery did not have an additional contribution to the quality of life of the patients.