Obez, prediyabetik ve diyabetik hastalarda nonalkolik yağlı karaciğer hastalığının şiddetinin metabolik parametreler ile ilişkisi
The relationship of the severity of nonal-colic fatty liver disease and metabolic parameters in obese, prediabetic and diabetic patients
  1. Tez No: 799085
  2. Yazar: ABDULVAHAP HOHLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL BAHÇECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH), dünyada en sık görülen karaciğer hastalığıdır. NAYKH, alkol kullanımı öyküsü veya sekonder bir nedene bağlı hepatik steatozu olmayan kişilerde karaciğerde fazla yağ birikimi ile karakterizedir. Günümüzde obez, prediyabet ve tip 2 diyabet sıklığı giderek artmaktadır. Bu hastalarda oldukça sık görülen bir durum olan NAYKH prevalansında da artış görülmektedir. Biz çalışmamızda NAYKH olan obez, prediyabet ve tip 2 diyabet hastalardaki karaciğer yağlanma derecesindeki artışın metabolik parametreler, biyoelektrik impedans analizi ile elde edilen vücut kompozisyon parametrelerinin ultrasonografik karaciğer elastografi bulguları ile ilişkisinin gösterilmesini amaçladık. Çalışmamız hepatosteatozu olan 40 obez, 40 prediyabetik, 40 diyabetik hasta kontrol grubu olarak 40 sağlıklı birey dahil edilerek 160 birey ile yapılmıştır. Çalışmaya son altı ay içinde ultrasonografi ve/veya transient elastografi ile NAYKH tanısı almış olan hastalar alındı. Çalışmadaki hastaların verileri prospektif olarak araştırılmıştır. Vücut ölçümleri, kan parametreleri, elastografileri, tanita ölçümleri değerlendirildi. Çalışmamızda NAYKH olanların BMI, yağ%, yağ kütlesi, boyun çevresi, düzeyleri hepatosteatozu olmayanlardan daha fazladır ve anlamlı farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is the most common liver disease in the world. NAFLD is characterized by excess fat accumulation in the liver in people without a history of alcohol use or hepatic steatosis due to a secondary cause. The prevalence of obesity, prediabetes and type 2 diabetes is increasing day by day. There is also an increase in the prevalence of NAFLD, which is a very common condition in these patients. In our study, we aimed to show the relationship between metabolic parameters, body composition parameters obtained by bioelectrical impedance analysis and ultrasonographic liver elastography findings in obese, prediabetes and type 2 diabetes patients with NAFLD. Our study was conducted with 160 individuals including 40 obese, 40 prediabetic, 40 diabetic patients with hepatosteatosis, 40 healthy individuals as the control group. Patients who were diagnosed with NAFLD by ultrasonography and/or transient elastography in the last six months were included in the study. The data of the patients in the study were investigated prospectively. Body measurements, blood parameters, elastography, and tanita measurements were evaluated. In our study, BMI, fat %, fat mass, neck circumference, levels of those with NAFLD were higher than those without hepatosteatosis, and a significant difference was observed.