Yaygın evreli küçük hücreli akciğer kanseri hastalarında tanı anında bakılan prognostik nütrisyonel indeks ve immünonütrisyonel indekslerin prognostik değeri ve genel sağkalım üzerine etkileri
The effects of prognostic nutritional index and immunonutritional indexes controlled during the diagnosis on prognosis and overall survival in patients with extensive stage small cell lung cancer
  1. Tez No: 799086
  2. Yazar: BARTU EDİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN SELÇUK ŞEBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çeşitli parametrelerin çeşitli kanser türlerinde prognozu gösterdiği ve genel sağkalım tahmininde bulunduğu gösterilmiştir. Yaygın evreli küçük hücreli akciğer kanseri son derece düşük sağkalıma sahip bir malignite olup, sağkalım ve prognoz göstergesi olan parametrelerde yapılmış az çalışma bulunmaktadır. mGPS ve GPS, serum albümin düzeyine ve CRP'ye dayalıdır. PNI, serum albümin seviyesi ile mutlak lenfosit sayısının bir kombinasyonudur. CAR ise CRP ve serum albümin oranı ile hesaplanır ve birçok çalışmada çeşitli kanser türlerinde prognostik faktör olarak bulunmuştur. Bu çalışmaya 01 Ocak 2011 - 1 Haziran 2022 tarihleri arasında patolojik olarak KHAK tanısı alan ve yaygın evreye sahip olan 144 hasta dahil edilmiştir. Hastaların tanı anındaki boy, kilo, biyokimyasal parametreleri ve tam kan sayımı not edilerek skorlamalar hesaplanmıştır. PNİ ve CAR için roc curve analizi yapılarak cut-off belirlenmiştir. Yapılan sağkalım analizinde mGPS 0-1,GPS 0-1 ve daha yüksek PNI'lı hastaların genel sağkalım süresi mGPS 2,GPS 2 ve daha düşük PNI'ya sahip olanlardan önemli ölçüde daha uzun bulunmuştur. CAR değeri ise sağkalım süresi açısından anlamlı olarak bulunamadı. Tek değişkenli analizlerde yüksek PNI (p=0,018), mGPS 0-1 (p=0,007) ve GPS 0-1 (p=0,007) iyi prognostik faktörler olarak tespit edildi. Çok değişkenli modellemelerde ise yüksek PNI (p=0,015), mGPS 0-1 (p=0,026) ve GPS 0-1 (p=0,026) bağımsız prognostik faktörler olarak tespit edildi. Çalışmamız tek merkezli bir retrospektif çalışma olmakla birlikte veriler, tedavi öncesi mGPS, GPS ve PNI'nın yaygın evreli KHAK hastalarında genel sağkalımın bağımsız belirteçleri olduğunu göstermiştir ve bulgularımız literatürle uyumludur. mGPS, GPS ve PNI'nın tedavi öncesi değerlendirmesi, kötü prognozlu hastaların belirlenmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Various parameters have been shown to predict prognosis and predict overall survival in various types of cancer. Extensive stage small cell lung cancer is a malignancy with an extremely low survival rate, and there are few studies on parameters that are indicators of survival and prognosis. mGPS and GPS are based on serum albumin level and CRP. PNI is a combination of serum albumin level and absolute lymphocyte count. CAR is calculated by the ratio of CRP and serum albumin and has been found to be a prognostic factor in various cancer types in many studies. In this study, 144 patients who were pathologically diagnosed with SCLC and had extensive stage between 01 January 2011 and 1 June 2022 were included. Scoring was calculated with the height, weight, biochemical parameters and complete blood count of the patients at the time of diagnosis. The cut-off was determined by performing roc curve analysis for PNI and CAR. In the survival analysis, the overall survival of patients with mGPS 0-1, GPS 0-1 and higher PNI was found to be significantly longer than mGPS 2, GPS 2 and lower PNI. CAR value was not significant in terms of survival. High PNI (p=0,018), mGPS 0-1 (p=0.007) and GPS 0-1 (p=0.007) were defined to be good prognostic factors in univariate analyses. In multivariate models, high PNI (p=0,015), mGPS 0-1 (p=0,026) and GPS 0-1 (p=0,026) were determined as independent prognostic factors. Our study was a single-center retrospective study; however, data suggest that pre-treatment mGPS, GPS and PNI are independent predictors of overall survival in patients with extensive SCLC. Pre-treatment evaluation of mGPS, GPS, and PNI may be useful for identifying patients with a poor prognosis.