COVİD-19 öyküsü olan elektif cerrahi geçirmiş hastalarda intraoperatif ve postoperatif kardiyak değişikliklerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of intraoperative and postoperative cardiac changes in elective surgical patients with a history of covid-19: A retrospective study
  1. Tez No: 799097
  2. Yazar: HUMAY ALIMARDANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN TİTİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Covid-19 hastalığı tedaviye dirençli pnömoni vakaları ile saptanan dünya geneline yayılarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından küresel pandemi ilan edilen, ölümcül olabilen bir hastalıktır. Covid-19 her ne kadar solunum sistemini tutup solunum sistemi ile ilgili semptomlar oluştursa da kardiyovasküler sistem de hastalıktan önemli ölçüde etkilenmektedir. Akut Covid-19 enfeksiyonu sırasında Covid-19'a bağlı kardiyak aritmiler ve EKG değişikliği gelişebileceği bilinse de Covid-19'dan iyileşen hastalarda bu sekelin ne ölçüde iyileştiği belirsizdir. Çalışmamızın amacı Covid-19 geçirip iyileşmiş hasta popülasyonunda ameliyathanede genel anestezi uygulanmış, elektif şartlarda opere edilmiş olgularında, COVİD-19'un aritmiler ve uzamış QT üzerindeki etkisini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde Mayıs 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında elektif olarak opere edilen genel cerrahi hastaları retrospektif olarak incelendi. Genel Anestezi alan bu olgular ASA skoru 1-4 olan, 18-75 yaş aralığındaki 201 hasta retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya eksiksiz verileri olan, olgular dahil edilirken. 18 yaş altı, 75 yaş üstü olgular ve acil cerrahi gereksinim gereken hastalar araştırma dışı bırakıldı. Hastaların arşiv ve bilgi yönetim sistem taraması yapıldı. Olguların preoperatif bilgileri anestezinin poliklinik değerlendirme formundan, intraoperatif veriler ise bu süreçte kayıt altına alınan anestezi değerlendirme formundan, postoperatif değerler ise servis takip formundan toplanarak ritim değişiklikleri, hipotansiyon ve hipertansyon gelişmesi ve kalp ritmi, SpO2 değerleri, kayıt altına alınan EKG çekimleri incelendi. Hastaların demografik verileri, sigara ve alkol kullanım öyküsü, Covid-19 aşı durumu, operasyondan kaç ay önce geçirilmiş SARS CoV2, enfeksiyon döneminde ve sonrasındakı bulguları kayıt altına alındı. Preoperatif EKG değerlendirilmesi, ek hastalık, QT süresini uzatan ilaç kullanım öyküsü olup olmadığı, preoperatif dönemde 6 dakika yürüme testi sonrası parmak ucu saturasyonu (SpO2), nefes tutma testi , intraoperatif dönemde anestezi değerlendirme formundan alınan veriler, hastaların postoperatif dönemde 24 saatlik ortalama kalp hızı, sistolik, diyastolik ve ortalama arteriyel kan basıncı, SpO2 değerleri, PACU,servis veya YBÜ yatış durumu kaydedildi. Bulgular: Olguların ameliyattan önce COVID-19 geçirme süreleri, semptom varlığına göre karşılaştırıldığında; yorgunluk semptomu en yüksek 4-6 ay arasında (p=0,0051), uyku semptomu ise en yüksek 10-12 ay arasında (p=0,0453) görülmüş ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır . Hastaların geçirilmiş COVID-19 şiddet sınıflandırması cinsiyete göre değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,3261) Hastaların operasyon zamanlarına göre Qtc sürelerine yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre; Qtc süresi açısından intraop- ve postoperatif sürelerinde %45,149 oranında orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişki mevcuttur (p0,05). Kadın ve erkek hastaların preop-, introp- ve postoperatif Qtc süreleri değerlendirilmiştir; kadınların hem preoperatif hem de intraoperatif Qtc süreleri erkeklere göre daha uzun bulunmuş ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,0163; p=0,0233).
Özet (Çeviri)
Introduction: Covid-19 is a deadly disease that has spread globally, declared a global pandemic by the World Health Organization (WHO), and is associated with treatment-resistant pneumonia cases. Although Covid-19 mainly affects the respiratory system and results in respiratory symptoms, the cardiovascular system is also significantly affected by the disease. While it is known that Covid-19 can cause cardiac arrhythmias and ECG changes during acute infection, it is uncertain to what extent these sequelae recover in patients who have recovered from Covid-19. Our aim is to determine the effect of COVID-19 on arrhythmias and prolonged QT in patients who have recovered from COVID-19 and underwent general anesthesia during elective surgery in the operating room Materials and Methods: In our study, elective general surgery patients operated at the Anesthesiology and Reanimation Clinic of the Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital between May 2022 and May 2023 were retrospectively examined. A total of 201 patients who received general anesthesia with ASA score 1-4 and were between the ages of 18-75 were included in the study. Patients with complete data were included while those under 18, over 75, and requiring emergency surgery were excluded from the research. Archive and information management system scans were performed for the patients. The preoperative information of the patients was collected from the anesthesia outpatient evaluation form, intraoperative data was recorded in the anesthesia evaluation form during the process, and postoperative values were obtained from the service follow-up form to analyze changes in heart rate, occurrence of hypotension or hypertension, heart rhythm, SpO2 values, and recorded ECG scans. The patients' demographic information, history of smoking and alcohol use, Covid-19 vaccination status, and any symptoms during or after the infection were also noted. Preoperative ECG evaluation, coexisting conditions, history of medication use that prolongs QT interval, SpO2 after a 6-minute walk test, and breath-holding test in the preoperative period, as well as data obtained from anesthesia evaluation form during the intraoperative period and the patients' 24-hour average heart rate, systolic and diastolic blood pressure, mean arterial pressure, SpO2 values, and PACU/service/YCU admission status in the postoperative period were documented. Results: When comparing the duration of COVID-19 prior to surgery and the presence of symptoms, fatigue symptoms were found to be highest between 4-6 months (p=0.0051), while sleep symptoms were highest between 10-12 months (p=0.0453), and there was a statistically significant difference between the groups. When the severity classification of COVID-19 previously experienced by patients was evaluated according to gender, no statistically significant difference was found (p=0.3261). According to the results of the correlation analysis performed on the Qtc durations of patients by operation time, there is a moderate positive correlation of 45.149% in terms of Qtc duration during intraoperative and postoperative periods (p0.05). Preop-, introp-, and postoperative Qtc durations were evaluated for female and male patients; both preoperative and intraoperative Qtc durations were found to be longer in females than in males, and the difference was statistically significant (p=0.0163; p=0.0233). The preoperative Qtc durations of male patients were divided into two groups, those above and below 440 ms, and additional disease data were evaluated; a significant difference was found between groups in terms of kidney disease and LVH (p0.05). When comparing the EKG values of patients before, during, and after surgery, it was found that there was statistically significant difference between groups in terms of Qtc> 500 msec, Bradycardia 100 bpm, and Ventricular extrasystole.