Preoperatif anestezi değerlendirmesinde hastaların bilgi kaynağı olarak internet kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the internet use as a source of patients' information about anesthesia in the evaluation of preoperative anesthesia
  1. Tez No: 676929
  2. Yazar: UFUK SEZGİN BÜCÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALKİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teknoloji ve internetin gelişmesi ile birlikte bilgiye erişim kolaylaşmıştır. Anestezi konusunda hastalar merak ettikleri bilgileri diğer sağlık konularında olduğu gibi internet üzerinde aramaktadırlar. Bu çalışmada anesteziyoloji polikliniğine elektif olarak cerrahi operasyon, anestezi altında girişim ya da görüntüleme yapılması amacıyla preoperatif olarak başvuran hastaların internet kullanım alışkanlıklarının belirlenmesi amacıyla anket uygulanmıştır. 18 yaş üstü toplam 616 olguya anket uygulanmıştır. 3 bölümden oluşan ankette ilk kısımda yaş, cinsiyet, eğitim, çalışma, işlem uygulanacak bölüm, geçmiş anestezi öyküsü, anesteziyi kimin uygulayacağı, anestezi konusunda kimden bilgi alındığı, cerrahi işlem konusunda nereden araştırma yapıldığı, anestezi hakkında bilgi verilirken nelerin öğrenilmek istendiği, anestezi konusunda internetten araştırma yapılmadı ise neden araştırma yapılmadığı ve internet kullanımının olup olmadığı sorgulandı. İkinci bölümde internet kullanıcısı olan olgulara internet erişimi için kullandıkları cihazların neler olduğu, günlük internet kullanım süreleri, bilgi almak için kullandıkları internete siteleri, anestezi konusunda internet sitesi tercihleri ve kullanmayı kabul edip etmemeleri, bilgi tercihinde materyal seçimi, teletıp yöntemi ile anestezi onayına bakış açıları ve anestezi ile alakalı internette araştırma yapıp yapmadıkları sorgulandı. Üçüncü bölümde internette anestezi ile alakalı araştırma yapmış olan hastalara araştırdıkları konuların ne olduğu, bilgiye erişimde internetin faydalı olup olmadığı, endişelerini giderip gidermediği ve bilgilerin doğru ve yeterli olup olmadığı sorgulandı. Genç, eğitim düzeyi yüksek olan olguların internet kullanımının yüksek olduğu, bilgiye erişimde interneti daha çok tercih ettikleri gözlendi. İnternet kullanım oranlarının düşük olmasına rağmen internette anestezi ile alakalı araştırma yapma oranlarının yüksek olduğu bulundu. İnternette anestezi hakkında araştırma yapanların benzer şekilde genç ve eğitim düzeyi yüksek olgularda daha sık olduğu bulundu. İnternetteki bilgilerin doğruluğu ve endişeleri giderme konusunda yetersiz kaldığı ancak internet kullanımını olguların faydalı bulduğu saptandı. COVID-19 pandemisinin getirmiş olduğu endişelerin mevcut olduğunu ancak bununla birlikte teletıp yöntemine yeterli ilginin olmadığını gözlemledik. Anestezi ve cerrahi konusunda bilgiye erişimde arama motorlarının sıklıkla kullanıldığı ancak önerilmesi halinde sağlık bakanlığı ve hastanemiz web sitelerinin tercih edileceğini tespit ettik. Doğru bilgiye erişimde hastalarımıza daha faydalı olmak için hastalarımızı uygun internet sitelerinin kullanımına teşvik etmemiz gerektiğini düşünmekle birlikte kendi hastanemiz internet sitesinde düzenlemelere gitmemiz gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and the internet, access to information has become easier. Patients search for the information they wonder about anesthesia on the internet as in other health issues. In this study, a questionnaire was applied to determine the internet usage habits of the patients who applied to the anesthesiology outpatient clinic preoperatively for surgical operation, intervention under anesthesia or imaging. A total of 616 cases over the age of 18 were surveyed. In the first part of the questionnaire, which consists of 3 parts, in the first part, age, gender, education, study, the department to be operated, past anesthesia history, who will administer the anesthesia, from whom information was obtained about anesthesia, where the research was conducted on the surgical procedure, While giving information about anesthesia, what was wanted to be learned, if there was no research on anesthesia on the internet, why no research was done and whether there was internet use was questioned. In the second part of survey, the devices used by the internet users for internet access, the daily internet usage times, the internet sites they use to get information, the internet site preferences about anesthesia and whether they agree to use it, the choice of materials for information preference, the telemedicine method and their perspectives on anesthesia approval, and their perspectives on anesthesia. They were asked whether they had done research on the Internet. In the third part of survey, patients who have done research on anesthesia on the Internet were questioned about what they researched, whether the Internet was useful in accessing information, whether it relieved their concerns, and whether the information was correct and sufficient. It was observed that young subjects with a high level of education had high internet use and preferred the internet more in accessing information. Although the rate of internet use among all cases was lower than the samples abroad, it was found that the rate of doing research on anesthesia on the internet was high. It was found that those who searched about anesthesia on the Internet were similarly more frequent in younger and higher-educated cases. It was determined that the accuracy of the information on the Internet was insufficient to address the concerns, but the cases found the use of the Internet useful. We observe that there are concerns brought about by the COVID-19 pandemic, but there is not enough interest in telemedicine. Although we think that we should encourage our patients to use appropriate websites in order to be more beneficial to our patients in accessing the right information, we think that we should make regulations on the website of our own hospital.