Coğrafi işaretli ürünlerin destinasyon markalaşma sürecindeki önemi: Kastamonu örneği
The importance of geographical indications in the destination branding process: The case of Kastamonu
  1. Tez No: 799166
  2. Yazar: ZAFER ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KÖŞKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Coğrafi işaretler, belirgin bir karakteristik özelliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökeninin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretlerdir. Bu araştırmanın amacı, Kastamonu'nun coğrafi işaretli ürünlerinin yerli turistlerin ili ziyaret etmesinde ne derece etkili olduğunu ve Kastamonu'nun destinasyon markalaşmasına etkisini ortaya koymaktır. Kastamonu'yu ziyaret eden yerli turistlerin oluşturduğu evrende, kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırma verileri; 01-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında yüz yüze, turist rehberlerinin kendi gruplarına dağıtması ve Google Form aracılığıyla toplanmıştır. 425 adet geçerli anket formu değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Anket verileri merkezi eğilim ölçüleri, t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleriyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları coğrafi işaretli ürünlerin destinasyon markalaşmasına etkisinin yüksek olduğunu (x̄=3.80) ortaya koymaktadır. Coğrafi işaretli ürünleri hediyelik eşya olarak satın almak isteyen ve üretim merkezlerini görmek isteyen katılımcıların ortalamalarının çok yüksek olduğu görülmektedir. Diğer önemli bir bulgu katılımcılardan yaşı büyük olanların küçük olanlara göre ve Kastamonu'yu daha fazla ziyaret etmiş olanların daha az ziyaret etmiş olanlara göre coğrafi işaretli ürünlerin destinasyon markalaşmasına etkisine ilişkin tutumlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Coğrafi işaretli ürünlerin turistik bir ürüne dönüştürülerek tur programlarına dahil edilmesi ilin turistik çekiciliğini ve çeşitliliğini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Geographical indications are signs that indicate a product identified with a region, area, region or country where it originates in terms of a distinctive characteristic, reputation or other features. The aim of this research is to reveal how effective Kastamonu's geographically indicated products are in visiting the province by local tourists and its effect on Kastamonu's destination branding. In the universe of domestic tourists visiting Kastamonu, convenience sampling method was used. A questionnaire was used as a data collection tool in the research. Research data; It was collected between 01-31 August 2021, face-to-face, distributed by tourist guides to their groups and through Google Form. 425 valid questionnaires were evaluated. Survey data were analyzed with measures of central tendency, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) test. Research findings reveal that geographical indication products have a high effect on destination branding (x̄=3.80). It is seen that the average of the participants who want to buy geographically indicated products as souvenirs and who want to see the production centers is very high. Another important finding was that older participants had higher attitudes towards the effect of geographical indication products on destination branding compared to younger ones and those who visited Kastamonu more than those who visited less. Converting geographically indicated products into touristic products and including them in tour programs will increase the touristic attractiveness and diversity of the province.