Türk mevzuatında unutulma hakkına ilişkin müstakil bir düzenlemenin gerekliliği
The need for a distinct regulation on the right to be forgotten in Turkish legislation
  1. Tez No: 799165
  2. Yazar: MEHMET SİNAN YEŞİLGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artan internet kullanımıyla bilginin kolay ve hızlı bir şekilde aktarılabilir, depolanabilir, çoğaltılabilir ve yayınlanabilir hale gelmiştir. Bu kolaylık bilgiye erişim ve ifade özgürlüğü açısından bir avantaj olsa da insanların herkes tarafından bilinmesini istemediği mahrem bilgilerin dijital ortamda yayınlanması veya kullanılması ise kişilik haklarını zedelemesi bakımından bir dezavantajdır. Bu bağlamda dijital ortamda kişilik haklarını zedeleyen bilgilerin paylaşılmaması ve kişilik haklarını korumak üzere unutulma hakkı kavramı ortaya çıkmıştır. Çalışmada unutulma hakkı kavramı üzerinde durulup, kavrama ilişkin doktrinde var olan yaklaşımlar incelenmiştir. Hakkın unsurlarının ne olduğu ve bu unsurlar tek tek açıklanmaya çalışılmıştır. Unutulma hakkının hukuki niteliğine değinerek, kişilik hakkı ile olan ilişkisi irdelenmiştir. Ayrıca dolaylı ya da doğrudan unutulma hakkı ile ilgili diğer haklara da değinilmiştir. Özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması hakkı ile yakın ilişkisi olduğundan bu kısımlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Unutulma hakkı ile ilişkili olan ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğüne de değinilmiş olup, unutulma hakkı ve özgürlükler arasındaki ilişki çatışma biçiminde olup literatürde eleştiri konusu olan unutulma hakkının kullanılmasının özgürlükleri zedeleyip zedelemediği hususu tartışılmıştır. Çalışmada ulusal ve uluslararası hukukta unutulma hakkının gelişimi gözlemlenecektir. Unutulma hakkının hem uluslararası hem ulusal boyutta yargı kararlarında ve yasal mevzuatlardaki yeri incelenecektir. Yapılan araştırma ve tartışmalar çerçevesinde unutulma hakkının Türk hukukunda müstakil bir düzenlemeye ihtiyaç duyulup duyulmadığı araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
With the development of technology and the increasing use of the internet, information has become easy and fast to transfer, store, replicate and publish. Although this convenience is an advantage in terms of access to information and freedom of expression, the publication or use of confidential information that people do not want to be known by everyone is a disadvantage in terms of violating personal rights. In this context, the concept of the right to be forgotten has emerged in order not to share information that may violate personal rights in the digital environment and to protect personal rights. In the study, the concept of the right to be forgotten was elaborated and the approaches in the doctrine related to the concept were examined. It has been tried to explain what the elements of the right are and these elements were elaborated one by one. By referring to the legal nature of the right to be forgotten, its relationship with personal rights is examined. In addition, other rights related to the indirect or direct right to be forgotten will also be examined. The parts on the right to privacy and the protection of personal data will be explained in detail, as they are closely related to right to be forgotten. Freedom of expression and freedom of the press, which are related to the right to be forgotten, will also be mentioned. The relationship between the right to be forgotten and freedoms emerges as a conflict, and it will be discussed whether the exercise of the right to be forgotten violates the freedoms. In the study, the development of the right to be forgotten in national and international law will be observed. The place of the right to be forgotten in both international and national judicial decisions and legal regulations will be examined. Within the framework of the researches and discussions, it has been researched whether the right to be forgotten needs an distinct regulation in Turkish law.