Agaricus bisporus kültür mantari yetiştiriciliğinde verimin arttirilmasi amaciyla cladophora glomerata ve arthrospira (spirulina) platensis algleri̇n kullaniminin araştirilmasi
Investigation of the use of cladophora glomerata and arthrospira (spirulina) platensis algae to increase yield in agaricus bisporus mushroom cultivation
- Tez No: 799204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSAL SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Agaricus bisporus MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİNDE VERİMİN ARTTIRILMASI İÇİN Cladophora glomerata VE Arthrospira (Spirulina) platensis ALGLERİNİN KULLANILMASININ ARAŞTIRILMASI Bu çalışma, Agaricus bisporus türünün en uygun yetiştirme ortamlarının geliştirilmesi ve belirlenmesi amacıyla, Cladophora glomerata ve Arthrospira (Spirulina) platensis alglerinin üç farklı dozu (C. glomerata kuru ağırlık dozu 10 gr, 25 gr ve 50 gr; A. platensis kuru ağırlık dozu 5 gr, 12,5 gr ve 25 gr) kullanılarak üç tekerrürlü olarak yapılmıştır. 28.04.2021 ile 10.07.2021 tarihleri arasında Antalya İli'nin Korkuteli İlçesi'nde özel bir mantar üretim işletmesinde araştırma denemeleri yapılmıştır.“Amycel Firması”'nın tohumluk mantar miselleri içinde ekilmiş ve aşılı olan kompostlar, "SMS Ersanlar Kompost Firmasın'dan yine bu ilçe içinden temin edilmiştir. Araştırmada sırasında mantar kalitesinin bazı ayırt edici özelliklerinden olan; mantar verimi, ortalama mantar ağırlığı, mantar şapka ve sap ağırlıkları, mantar şapka çapı ve yüksekliği, mantar sap çapı ve uzunluğu, toplam mantar uzunluğu, kuru ağırlık, kül ağırlığı ve pH gibi kıstaslar incelenmiştir. Mantar kompostlarına alg uygulamalarının genelde kontrol grubuna göre daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Cld 250 ve Spr 250 uygulama dozlarının toplam mantar verimini sırasıyla % 7 ve % 15 oranda arttırdıkları tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Agaricus bisporus, Arthrospira (Spirulina) platensis, Cladophora glomerata, Kültür mantarı, Yenilebilir mantar
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE USE OF Cladophora glomerata AND Arthrospira (Spirulina) platensis ALGAE TO INCREASE YIELD IN Agaricus bisporus MUSHROOM CULTIVATION This study was conducted with three replicates using three different doses of Cladophora glomerata and Arthrospira (Spirulina) platensis algae (C. glomerata dry weight dose 10 g, 25 g, and 50 g; A. platensis dry weight dose 5 g, 12.5 g, and 25 g ) in order to develop and determine the most suitable growing media for Agaricus bisporus species. Between 28.04.2021 and 10.07.2021, research trials were conducted in a private mushroom production enterprise in Korkuteli District of Antalya Province. The composts in which the seed mushroom mycelia of“Amycel Company”were planted and inoculated were obtained from“SMS Ersanlar Compost Company”in this district. During the research, some distinguishing characteristics of mushroom quality such as mushroom yield, average mushroom weight, mushroom cap and stem weights, mushroom cap diameter, and height, mushroom stem diameter and length, total mushroom length, dry weight, ash weight, and pH were analyzed. It was observed that Algae treatments to composts generally gave better results than the control group. Cld 250 and Spr 250 application doses increased the total mushroom yield by 7% and 15%, respectively. KEYWORDS: Agaricus bisporus, Arthrospira (Spirulina) platensis., Cladophora glomerata, Cultivated mushroom, Edible mushroom