Ters yüz sınıf modeli ile tasarlanan ilkokul 2.sınıf hayat bilgisi derslerinin öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri ve sınıf içi diyaloglar üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of primary school 2nd grade life studies lessons designed with the flipped classroom model on students' critical thinking skills and in class dialogues
  1. Tez No: 799238
  2. Yazar: MERVE TAŞKIN SERBEST
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KILIÇ ÖZMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırma, hayat bilgisi dersinde uygulanan ters yüz sınıf modelinin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ve sınıf içi diyaloglara etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2021-2022 yılı eğitim öğretim döneminde İstanbul Anadolu yakasında bir devlet ilkokulunun farklı sınıflarında öğrenim gören 25'i deney, 25'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 50 ikinci sınıf öğrencisinden ve 2 öğretmenden oluşmaktadır. Uygulama sırasında deney grubu öğrencilerine ters yüz sınıf modeli kullanılarak hayat bilgisi dersleri işlenmiş, bu modele uygun öğrenci merkezli ve grup çalışmalarına dayanan etkinlikler yapılmıştır. Kontrol grubunda ise mevcut hayat bilgisi dersi öğretim programı doğrultusunda herhangi bir müdahale olmadan dersler işlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak; İlkokullarda Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği (Uluçınar ve Akar, 2021) ve ders ses kayıtları kullanılmıştır. Ders ses kayıtlarının transkripsiyonu Cambridge Dialogue Analysis Scheme (CDAS) (Howe et al., 2019) kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeğinden elde edilen veriler SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizde ilişkili örneklemler t testi, ilişkisiz örneklemler t testi, spearman korelasyon testi, çoklu korelasyon testi kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde; ters yüz sınıf modeli uygulamalarının ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimini arttırdığı, olgunluk ve açık fikirlilik, dikkatli olma ve şüphecilik, meraklılık ve sorgulama becerileri üzerinde olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ters yüz sınıf modeliyle öğretim programına ve sürecine müdahalelerde bulunarak öğrenci katılımının ve diyalojik konuşmaların artmasının sağlandığı görülmüştür. Diyalojik konuşmalar ile eleştirel düşünme eğilimi arasında pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ders içindeki öğretmen sorularının, öğrenci cevapları ve konuşmaları üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effect of the flipped classroom model applied in the life studies lesson on the critical thinking skills and in-class dialogues of primary school second classes. Mixed method was used in the research. The study group of the research consists of 50 second second students, 25 in the experimental group and 25 in the control group, and 2 teachers, studying in different classes of a public primary school on the Anatolian side of Istanbul in the 2021-2022 academic year. During the application, life studies lessons were taught to the experimental group students using the flipped classroom model, and student-centered activities based on group work were carried out in accordance with this model. In the control group, lessons were taught without any intervention in line with the current life studies curriculum. As a data collection tool in the study; The Critical Thinking Tendency Scale (Uluçınar & Akar, 2021) and course video recordings were used in primary schools. Transcription of lesson video recordings was performed using the Cambridge Dialogue Analysis Scheme (CDAS) (Howe et al., 2019) for content analysis. The data obtained from the Critical Thinking Tendency scale were analyzed using the SPSS 22 package program. Related samples t test, unrelated samples t test, Spearman correlation test, multiple correlation test were used in the analysis. As a result of the analyzes made; It was concluded that flipped classroom model applications increased the critical thinking disposition of primary school second grade students and had a positive effect on maturity and open-mindedness, attentiveness and skepticism, inquisitiveness and questioning skills. It has been observed that by intervening in the curriculum and process with the flipped classroom model, student participation and dialogic conversations are increased. It was concluded that there is a positive relationship between dialogic conversations and critical thinking disposition. It was concluded that the teacher's questions and talking in the lesson were effective on student answers and talking.