Karadeniz Bölgesi tümülüsleri
Tumuli of the Black Sea Region
- Tez No: 799237
- Danışmanlar: PROF. DR. RALF HEİNRİCH BECKS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tümülüsler yığma taş, toprak ile kapatılmış suni tepe görünümü veren mezar tipidir. Dünyanın çeşitli alanlarında bulunan tümülüslerin birbiri ile kültürel ve kronolojik bağlantıları bulunmamaktadır. Balkanlarda yoğun olarak görülen bu mezar tipi buradan Türkiye Coğrafyası içerisinde bulunan Thrakia Bölgesi'ne gelerek Karadeniz Bölgesi'nin kuzey kesimine doğru yayılım göstermiştir. Karadeniz Bölgesi'nde bulunan tümülüsler Bithynia Bölgesi, Paphlagonia Bölgesi ve Pontos Bölgesi tümülüsleri olarak ayrılmıştır. Bulunan tümülüslerin mimari ve ele geçen buluntular açısından değerlendirilmesi yapılarak tarihlendirilmeleri yapılmıştır. Bazı tümülüslerin ise sadece yüzey araştırmaları gerçekleştirilmiş ve tescillendirilmeleri yapılmıştır. Karadeniz Bölgesi'nde bulunan tümülüslerin en erken örnekleri Demir Çağı'na tarihlendirilmesi yapılmıştır. Akhamenid Dönem, Hellenistik Dönem ve Roma Dönemlerine tarihlendirilen örnekleri de bulunur. Bazı tümülüs mezarlarında tahribin fazla olması ve hiçbir buluntuya rastlanılamadığı için tarihlendirilmeleri yapılamamıştır. Bu çalışmada toplam 68 tümülüs, 1 stel, 1 kabartmalı blok bulunmuş, tahrip durumu, kazı yapılıp yapılmadığı ve hangi döneme tarihlemesi yapıldığı hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tumuli are the type of tombs that give the appearance of artificial hills covered with rubble stones and earth. Tumuli appear in various parts of the world but do not have cultural and chronological connections with each other. This type of tomb, which is common in the Balkans, came from here to the Thrakia Region in the Turkish Geography and spread to the northern part of the Black Sea Region. The tumuli in the Black Sea Region are divided into the Bithynia Region, Paphlagonia Region and Pontos Region tumuli. The tumuli found were evaluated in terms of architecture and findings, and they were dated accordingly. Some tumuli have only been surveyed and registered. The earliest examples of the tumuli found in the Black Sea Region were dated to the Iron Age. There are also examples dated to the Achaemenid Period, Hellenistic Period and Roman Periods. Since some of the tumulus tombs were heavily damaged and no findings were made, they could not be dated. In this study, a total of 68 tumuli, 1 stela, 1 relief block were investigated, and information was given about the destruction status, whether excavations were carried out or not, and the period in which they were dated.