Failin bakış açısından fiil: Suç işleme motivasyonuna etki eden kültürel faktörler ve suçun rasyonalizasyonu
Criminal act from the perpetrator's point of view: Cultural factors affecting the motivation to commit crime, and rationalization of crime
- Tez No: 799252
- Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Sosyoloji, Forensic Medicine, Law, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, nötralizasyon teorisi çerçevesi içinde, suç davranışının ortaya çıkmasında ve bu davranışın rasyonalize edilmesinde etkili olan toplumsal ve kültürel faktörleri anlamaya çalışmaktır. Hırsızlık suçu işleyen, mahkemede yargılanıp hapis cezası alan ve cezasını tamamlayan katılımcıların kendi ağızlarından dökülen sözler, bu niteliksel çalışmanın dayanak noktasını teşkil etmektedir. Kartopu örneklem biçimiyle çalışmaya dahil edilen 30 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmış ve bu görüşmeler sonucunda elde edilen veri, gömülü teori yöntemi ile analiz sürecine tabi tutulmuştur. Kategoriler, temalar ve alt temalar dahilinde yapılan tartışma neticesinde suç faillerinin, işlemiş oldukları suçları hangi gerekçelerle haklılaştırma yoluna gittikleri araştırılmıştır. Çalışmada nötralizasyon, rasyonalizasyon ve gerekçelendirme kavramları aynı anlamda kullanılmıştır. Her üç kavram da fail tarafından suçun haklı görülmesi anlamını taşımaktadır. Araştırma sonucunda, suç faillerinin, işledikleri suçları farklı biçimlerde nötralize ettikleri ve bunu yaparken toplumsal ve kültürel özellikleri ağır basan gerekçeler kullandıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to try to understand the social and cultural factors that are effective in the emergence of criminal behavior and the rationalization of the criminal behavior within the framework of neutralization theory. This qualitative study is based on the real expressions of the interviewees, who committed theft, who were tried in a court and sentenced to imprisonment, and who completed their sentence. Throughout the research, 30 in-depth interviews were conducted with interviewees included in the snowball sampling. As a result of these interviews, data were obtained, and the grounded theory was preferred for data analysis. Within the categories, themes and sub-themes, the justifications of criminal acts using by perpetrators were discussed. And so it has been investigated on what grounds the perpetrators of crime have tried to justify the crimes they have committed. In the study, the concepts of neutralization, rationalization and justification are used in the same sense. All three concepts mean that the crime is justified by the perpetrator. As a result of the research, it was found that the perpetrators of crimes neutralized their crimes in different ways and in doing so they used justifications that outweighed the social and cultural characteristics.