Nano gümüş partikülleri kullanılarak hazırlanan bazı bitki ekstraktlarının sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary'e karşı antifungal aktivitesinin belirlenmesi
Determination of antifungal activity of some plant extractsprepared using nano silver particles against sclerotiniasclerotiorum (Lib.) de Bary
- Tez No: 799279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Tokat Antalya ve Ordu illerinde doğal olarak yetişen hayıt, kaldirik ve şerbetçi otu bitkilerinin nano gümüş partikülü ile sentezlenmesi sonucunda oluşan bitki ekstraktlarının Sclerotinia sclerotiorum'a karşı antifungal aktivitesini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Antifungal aktivite çalışmaları in vitro (PDA ortamında), in vivo (hıyar meyvesi üzerinde) koşullar altında bitki ekstraktları ve nano gümüş solüsyonunun farklı dozları kullanılarak belirlenmiştir. Yöntem olarak hayıt (çiçek-yaprak), kaldirik (çiçek-yaprak) ve şerbetçi otu (çiçek) kısımlarının saf su ile hazırlanan sulu ekstraktları, nano gümüş solüsyonu ve nano gümüş katkılı bitki ekstraktının %2.5, 5, 10, 20 ve 50'lik dozlarda S. sclerotiorum üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. Kontrol olarak S. sclerotiorum ve %80 thiram kullanılmıştır. Nano gümüş solüsyonu ile kurulan deneme sonucunda patojen gelişimini %100 engellediği gözlemlenmiştir. Beş farklı bitki ekstraktı ile yapılan çalışmada ise patojen gelişimi hayıt yaprak ve hayıt çiçek haricinde diğer üç bitki kısmında %50'den fazla oranlarda engellediği ve nano gümüşlü bitki ekstraktı ile yapılan çalışmada şerbetçi otu çiçek, kaldirik yaprak ve kaldirik çiçek %50'lik dozlarda %100 engelleme oranları kaydedilmiştir. In vivo koşullarda hıyar meyvesi üzerinde yapılan çalışmada ise kullanmış olduğumuz dozlar fungusun gelişimini engellemeye yeterli olmamıştır. Sonuç olarak in vitro koşullarda yapılan çalışmada hayıt, kaldirik ve şerbetçi otunun çiçek gövde ve yapraklarından elde edilen ekstraktın antifungal aktiviteye sahip olduğu ve bitki ekstraktlarının nano gümüş ile birleşimi sonucunda etkinliğinin artarak %100'e kadar patojen gelişimini engellediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the antifungal activity of plant extracts and with nano silver particles against Sclerotinia sclerotiorum, which are formed as a result of synthesis chasteberry, kaldirik and hops plants naturally in Tokat, Antalya and Ordu provinces. Antifungal activity studies were determined under in vitro (in PDA medium) and in vivo (on cucumber fruit) conditions, different doses of using plant extracts and nano silver solution. As a method, aqueous extracts of chasteberry (flower-leaf), kaldirik (flower-leaf) and hops (flower) parts, prepared with pure water, nano silver solution, and plant extract with nanosilver added 2.5%, 5%, 10%, 20%, and 50% doses, its effectiveness on S. sclerotiorum has been studied. S. sclerotiorum, and 80% thiram were used as controls. As a result of the experiment with nano silver solution, it was observed that it inhibited pathogen growth 100%.In the study conducted with five different plant extracts, it was found that pathogen development was inhibited by more than 50% in the other three plant parts, except for the chaste leaf and flower, and in the study with the nano silver plant extract, hops flower, caldiric leaf and kaldirik flower were used at 50% doses 100% blocking rates have been recorded. In the study conducted on cucumber fruit in vivo, the doses we used were not sufficient to inhibit the growth of the fungi. As a result, it was determined that the extract obtained from the flower stem and leaves of chasteberry, caldiric and hops in the study conducted in vitro conditions had antifungal activity. In addition, as a result of the combination of plant extracts with nano silver, it was determined that its effectiveness increased and it inhibited the development of pathogens up to 100%.