Hukuk Muhakemeleri Kanunu uyarınca hakem kararlarına karşı başvuru yolları (Milletlerarası Tahkim Kanunu ile karşılaştırmalı olarak)
Legal remedies against to arbitration law under the law of arbitral award (Comparatively International Arbitration Law)
- Tez No: 799280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS TAŞPOLAT TUĞSAVUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmanın yapılma amacı; insanlığın varoluş öyküsünün başlangıcından itibaren aralarında uyuşmazlık olduğu kabulü halinde bu uyuşmazlıkların çözüm yöntemlerinden biri olan tahkim yolunun tarihsel gelişimi ile bu yargılama neticesinde verilen kararlara karşı Türk hukuk çerçevesinde başvurulabilecek yolların irdelenmesidir. Günümüzde devlet yargısından farklı olan tahkim yargılamasının dünya tarihinde birbirinden farklı kültürler ve inançlarda başlangıcı, gelişimi ve çeşitlerine çalışmamızda kısaca yer verilerek tahkimin tarihi de anlatılmıştır. Ayrıca çalışmamızın esas konusu olarak, hakem yargılaması neticesinde verilen kararlara karşı iç hukukumuzda yabancılık unsuru taşıması kriteri ile birbirinden ayrılan Milletlerarası Tahkim Kanunu ile Hukuk Muhakemeleri Kanunu çerçevesinde üst mahkeme sıfatıyla Bölge Adliye Mahkemesi ile Temyiz Mahkemeleri nezdinde incelemesi yapılan kanuni yolların incelemesi yapılmıştır. Bu kanuni yollar Türk hukuk sistemindeki güncel gelişmeler dikkate alınarak görev, yetki gibi konular çerçevesinde incelenmiştir. Gerek Milletlerarası Tahkim Kanunu gerekse de Hukuk Muhakemeleri Kanunu düzenlemeleri uyarınca tahkim kararına karşı başvurulan en önemli başvuru yolu olan iptal davasının sebepleri her iki kanun özelinde benzerlikleri ve farklılıkları üzerinde durularak açıklamalar yapılmıştır. Bunun yanı sıra iptal davası kararına karşı temyiz kanun yolu ile olağanüstü kanun yolu olan yargılamanın iadesi hakkında da bilgilere yer verilerek Türk hukuku uyarınca gerçekleştirilen tahkim yargılaması neticesinde taraflara tanınan hak arama hürriyetinin kapsamı izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; to examine the historical development of arbitration, which is one of the resolution methods of these disputes, and the ways that can be resorted to within the framework of Turkish law against the decisions made as a result of this trial, in case it is accepted that there is a conflict between them since the beginning of the human existence story. The history of arbitration, which is an alternative dispute method today, is briefly mentioned in our study, including the beginning, development and types of arbitration in different cultures and beliefs in the world history. In addition, as the main subject of our study, the legal remedies that are examined before the regional court of appeal and the appellate courts as the upper court in the framework of the International Arbitration Law and the law of civil procedure, which are separated from each other by the criterion of having a foreign element in our domestic law, against the decisions made as a result of the arbitral proceedings have been made. These legal remedies have been examined within the framework of issues such as duty and authority, taking into account the current developments in the Turkish legal system. The reasons for the annulment action, which is the most important recourse applied against the arbitration decision in accordance with both the international arbitration law and the regulations of the law of civil procedure, are explained by emphasizing the similarities and differences in both laws. In addition to this, information about the restitution of the extraordinary legal remedy through the appeal law and the extraordinary legal remedy is given, and the scope of the freedom of seeking rights granted to the parties as a result of the arbitration proceedings carried out in accordance with Turkish law is explained.