Efficient routing in vanet networks using epso optimization and MAODV protocal
Epson optimizasyonu ve MAODV protokolü kullanarak vanet ağlarında verimli yönlendirme
- Tez No: 799293
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mobil Ad Hoc Ağ (MANET), hem mobil hem de sabit düğümlerden oluşan Araç Ad Hoc Ağı (VANET) olarak bilinen bir alt türe sahiptir. Bu bağlamda, mobil düğümler otomobiller iken, sabit düğümler karayolları (RSU'lar) boyunca konumlanmış birimlerdir. V2V veya V2V iletişimi olarak da bilinen araçlar arası iletişim, otomobillerin birbirleriyle dijital veri alışverişini mümkün kılan Sanal Otonom Ağ (VANET) aracılığıyla mümkün oluyor. Ek olarak, bu bağlantı araçlar ile“uzaktan algılama birimleri”(V2R) anlamına gelen uzaktan algılama birimleri (RSU'lar) arasında gerçekleşebilir. VANET'te, araçlar her zaman belirli hızlarda sürmek ve önceden tanımlanmış rotaları izlemekle sınırlıdır. Bunun nedeni, zaten kurulmuş olan bir hareketlilik paradigmasına bağlı kalmaları gerektiği gerçeğidir. Bu paradigma, basit veya kırsal alanlar, yollar ve Manhattan gibi metropol merkezleri arasında farklılık gösterir. VANET'ler, geçiş ücretlerinin toplanması, trafiğin kontrolü ve navigasyon dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamaları yönetme potansiyeline sahiptir. Bu, hem internet tabanlı hizmetler ve işlemler gibi bilgi uygulamalarını hem de en yakın benzin istasyonunu, konaklama yerini veya restoranı bulma gibi eğitici uygulamaları kapsar. İkincisinin örnekleri şunları içerir. Araç Ad Hoc Ağı'nın eğlence bileşenini geliştirmenin yollarına yönelik devam eden incelemeye rağmen, araştırmacıların projeye katılmaları hala teşvik edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Mobile Ad Hoc Network (MANET) has a subtype known as the Vehicle Ad Hoc Network (VANET), which comprises of both mobile and stationary nodes. In this context, mobile nodes are automobiles, while stationary nodes are units located along roadways (RSUs). Inter-vehicle communication, also known as V2V or V2V communication, is made possible via the Virtual Autonomous Network (VANET), which makes it possible for automobiles to exchange digital data with one another. Additionally, this connection may take place between vehicles and remote sensing units (RSUs), which stands for“remote sensing units”(V2R). On VANET, vehicles are restricted to driving at specified speeds and following predefined routes at all times. This is due to the fact that they are required to adhere to a mobility paradigm that has already been established. This paradigm differentiates between simple or rural areas, roadways, and metropolitan centers like Manhattan. VANETs have the potential capability of managing a wide variety of applications, including the collection of tolls, the control of traffic, and navigation, to name just a few. This encompasses both informational applications like internet-based services and operations as well as instructional applications like locating the nearest gas station, lodging, or restaurant. Examples of the latter include. Despite the continuing examination into ways to enhance the entertainment component of the Vehicular Ad Hoc Network, researchers are still encouraged to join in the project