Shear behavior of pp-fiber reinforced beam with vary shear reinforcement ratios
Değişik kesme güçlendirme oranlarına sahip pp-lif takviyeli kirişin kesme davranışı
  1. Tez No: 799318
  2. Yazar: HUSSEIN ABDULJABBAR KADHIM KADHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Betonun mekanik özellikleri ve inşaatın ekonomik unsurları açısından sağladığı sayısız fayda vardır; yine de malzemenin kırılgan davranışı, esnek davranışın önemli olduğu sismik ve diğer uygulamalar için önemli bir dezavantaj olmaya devam etmektedir. Genellikle PFRC olarak bilinen polipropilen elyaf takviyeli betonun geliştirilmesi, bu eksikliklerin giderilmesi için teorik bir temel sunmuştur. Polipropilen, hem ucuz hem de büyük miktarlarda kolayca bulunabilen polimerlerden biridir. Polipropilen liflerin kimyasal inertliği nedeniyle, kimyasalların çoğuna karşı dirençlidirler. 159 ile 179 santigrat derece arasında dalgalanan yüksek bir erime noktasına sahiptir. Mevcut araştırma çalışması, değişen oranlarda polipropilen elyaf içeren beton numuneleri hazırlamak için kiriş betonu için karışım tasarımının hesaplanmasından oluşuyordu. Bu oranlar, betonun toplam sürtünme hacmini (%0,5, %0,75, %1,0, %1,25 ve %1,5) içermektedir. Her bir beton sınıfının basınç dayanımını değerlendirmek için küp numuneler dökülmüş, 28 gün kürlenmeye bırakılmış ve ardından 28 günde test edilmiştir. Mevcut araştırmada, kiriş sapması davranışı, çeşitli değişen oranlarda polipropilen elyaf kullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak, betonda çeşitli oranlarda lif içeren numunelerin bulguları karşılaştırıldı ve projenin çıktıları tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Concrete has numerous benefits to provide in terms of its mechanical properties and the economic elements of construction; yet, the brittle behavior of the material remains a significant disadvantage for seismic and other applications where flexible behavior is important. The development of polypropylene fiber-reinforced concrete, often known as PFRC, has offered a theoretical foundation for addressing these shortcomings. Polypropylene is one of the polymers that is both inexpensive and readily available in large quantities. Because of polypropylene fibers' chemical inertness, they are resistant to the majority of chemicals. It has a high melting point that fluctuates between 159 and 179 degrees Celsius. The current research work consisted of calculating the mix design for beam concrete in order to prepare concrete specimens with varying proportions of polypropylene fiber. These proportions included (0.5%, 0.75%, 1.0%, 1.25% and 1.5%) of the total volume of friction of concrete. In order to evaluate the compressive strength of each grade of concrete, cube specimens were cast, allowed to cure for 28 days, and then tested at 28 days. In the current research, the behavior of beam deflection was investigated using a variety of varying proportions of polypropylene fiber. In conclusion, the findings of specimens containing various percentages of fibers in concrete were compared, and the outcome of the project was discussed.