Impact of cost and time overrun in construction projects in Iraq
Irak'ta yapilan inşaat projelerinde maliyet ve aşilan zamanin etkisi
- Tez No: 799319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED MOHSEN SEYEDI VIAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Maliyet ve zaman aşımları yapı sektöründeki en büyük engeldir. Ekonomik kalkınmanın önündeki en önemli engellerden biridir. Irak'taki bu endüstri, maliyet ve zaman aşımlarından muzdariptir. Sonuç olarak, mevcut çalışma, bina projelerinde maliyet ve zaman aşımlarının sayısız nedenini araştırıyor. Bu çalışma için kırk faktör dikkate alındı ve sekiz gruba ayrıldı. Çalışma yaklaşımı, üç prosedür kullanır; bunlardan ilki, sorgulama aşaması için veri setini oluşturmak için kullanılan Delphi yöntemidir. İkinci yaklaşım, her bir faktörün etkisini değerlendirmek için göreli önem indeksini (RII) kullanarak her bir unsurun puanını belirlemeyi içerir ve üçüncü yöntem, birincil grubun göreli risk oranını (RR) ve olasılık oranını (OR) belirlemeyi içerir. maliyet ve zaman aşımı etkisine dayalı faktörlerin. Bütçe aşımlarının en önemli nedenlerini belirlemek için inşaat sektöründeki uzmanlarla anket yapıldı. Sıklık ve önem ölçüleri kullanılarak, bütçe ve zaman aşımlarına en önemli katkı yapanlar belirlendi.
Özet (Çeviri)
Cost and time overruns are the greatest obstacle in the building sector. It is one of the most significant hurdles to economic development. This industry in Iraq suffer from overruns of cost and time. Consequently, the current study explores the numerous causes of cost and time overruns in building projects. Forty factors were considered for this study and categorized into eight groups. The study approach employs three procedures, the first of which is the Delphi method, which is utilized to build the dataset for the inquiry phase. The second approach involves determining the score of each element using relative importance index (RII) in order to assess the influence of each factor, and the third method involves determining the relative risks ratio (RR) and odds ratio (OR) of the primary group of factors based on the cost and time overrun effect. Experts in the building sector were polled to identify the most significant causes of budget overruns. Using measures of frequency and severity, the most important contributors to budget and time overruns were identified.