Patch antenna design for ku-band applicationc
Ku-bant uygulaması için yama anten tasarımı
  1. Tez No: 799320
  2. Yazar: MARWAH FARIS MUNEAM AL SHAIKHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
CST stüdyo simülasyonları birçok Kuband yama anten tasarımı oluşturmuş ve test etmiştir. 10.7 ile 12.75 gigahertz arasında“Kurtz-under-band”(Kuband) bulunur. Uydu iletişimi için bir MPA dizisi oluştururken, yama bileşeni tasarımı, frekans sayısı, geniş bant veya çoklu frekans çalışması ve polarizasyon dikkate alınmalıdır. Diğer endişelerin bu listesi ayrıntılı değildir. Bu altyapı, yamanın Ku bandında çalışmasını gerektirir. Yatay besleme yerine dikey besleme kullanılması, anten dizisi montajını kolaylaştırır. Birkaç frekansta başarılı bir şekilde çalışmasını istiyorsanız, anteninizin besleme mekanizmasını önceden seçmelisiniz. Anten, iki yönlü Ku-bant iletişimini (aşağı bağlantı ve yukarı bağlantı) desteklemelidir. Bu durum 10,7 GHz ila 12,75 GHz'i (14 ila 14,5 GHz) kapsar. Antenin polarizasyonunu ve polarizasyonları tersine çevirme yeteneğini göz önünde bulundurun. Üretimdeki karmaşıklık elektromanyetik özellikleri etkileyebilir. Yama anten tasarım değerlendirmesi, yama elemanının ve beslemenin matematiksel bir modelini içerir. Anten elektromanyetik tanımlaması artık mümkün olmalıdır. Geniş bant veya çift bant yama anten beslemesi ve ayarı, potansiyel frekans bandı geçişlerini hesaba katmalıdır. Ku-bandı çok amaçlı anteni oluşturmak ve geliştirmek, çok çeşitli frekanslarda daha iyi çalışan yeni anten tasarımlarına yol açabilir. Bu tez, bir mikroşerit dikdörtgen yama anteni modellemektedir. Kazanç, verimlilik ve geri dönüş kaybı dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
CST studio simulations created and tested many Kuband patch antenna designs. Between 10.7 and 12.75 gigahertz is the“Kurtz-under-band”(Kuband). When creating an MPA array for satellite communication, the patch component design, number of frequencies, wide-band or multiple-frequency operation, and polarization must be considered. This list of other concerns is not exhaustive. This infrastructure requires the patch to run in the Ku band. Using a vertical feed instead of a horizontal feed makes antenna array assembly easier. You must choose your antenna's feeding mechanism in advance if you want it to perform successfully across several frequencies. The antenna must support two-way Ku-band communications (downlink and uplink). This case covers 10.7 GHz to 12.75 GHz (14 to 14.5 GHz). Consider the antenna's polarization and ability to flip polarizations. Complexity in production can affect electromagnetic properties. Patch antenna design evaluation involves a mathematical model of the patch element and feed. Antenna electromagnetic description should now be possible. Wide-band or dual-band patch antenna feed and tuning must account for potential frequency band migrations. Building and developing the Ku-band multi-purpose antenna might lead to new antenna designs that operate better over a wide variety of frequencies. This thesis models a microstrip rectangular patch antenna. Gain, efficiency, and return loss are remarkable.