Using a novel method to improve various stages of machines in the power system
Güç sistemindeki makinelerin çeşitli aşamalarını iyileştirmek için yeni bir yöntem kullanmak
  1. Tez No: 799328
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULKAREEM ALI ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Elektrik talebi arttıkça güç şebekelerinin karmaşıklığı da arttı. Bugünlerde, elektrik şebekemiz on yıl öncesine göre çok daha fazla vergilendiriliyor. Sonuç olarak, çalışanların mesai saatlerinde uygunsuz davranışlarda bulunma olasılığı daha yüksektir ve geçici güvenliklerinin marjları kısıtlanır. Ek olarak, dünyanın farklı yerlerinde elektrik şebekelerinin birbirine bağlanmasına yönelik yaygın uygulama, 0,1 ila 0,3 Hz aralığında salınımların artmasına neden olmuştur. Bu salınımların büyüklüğü uygun şekilde azaltılmadıkça, sistem salınımsız bir durum olan siyah stabiliteye yaklaşabilir. Güç kaynağının güvenilirliği çok önemli bir faktördür. Son yıllarda düşük frekanslı titreşimleri azaltmak için oyunun kurallarını değiştiren bir yöntem geliştirilmiştir. Bu stratejiye genel olarak güç sistemi dengeleyici [1] denir. Şebeke gücünün mevcudiyeti, her ülkenin ekonomik gelişimi ve diğer ilerleme alanları için kritik öneme sahiptir. Merkezi bir yerde düşük maliyetle büyük miktarlarda üretilebildiği ve daha sonra düşük maliyetle uzun mesafelere gönderilebildiği için yüksek talep görmektedir. Ayrıca evde veya işyerinde kullanım için kolayca ve etkili bir şekilde ayarlanabilir. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini belirlemek için tek yapmanız gereken kişi başına ne kadar güç tüketildiğine bakmak. Şekil 1.1, bir güç sisteminin temel konfigürasyonunu göstermektedir. Bir güç sisteminin temel bileşenleri, üretim istasyonları, iletim hatları ve dağıtım ağlarıdır. İletim hatları, üretim istasyonları ve dağıtım sistemlerinin yanı sıra bir güç sistemini (şebeke, bölge) diğerine bağlar. İletim hatları ayrıca iki elektrik sistemini birbirine bağlar. İletim hatları, belirli bir bölgeye yerleştirilen yüklerin tamamına bir dağıtım sistemi ile bağlıdır. Modern güç sistemleri, çok çeşitli yük merkezlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır; bu nedenle yüksek derecede güvenilirliğe ve verimli bir çalışma moduna sahiptirler. Genellikle, santrallerin yerleştirilmesi için uzak yerler seçilir. Bu, masraflardan tasarruf etmek, çevresel etkiyi azaltmak ve güvenliği artırmak için yapılır. Modern elektrik şebekeleri, yalnızca elektriği üreticilerden tüketicilere taşıyan iletim hatları aracılığıyla değil, aynı zamanda finansal nedenlerle de birbirine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The complexity of power networks has increased as the demand for electricity has grown. These days, our power grid is substantially more taxed than it was even a decade ago. As a result, employees are more likely to engage in inappropriate behavior while on the clock, and the margins of their temporary security are constrained. In addition, the common practice of connecting electricity grids in different parts of the world has led to a rise in oscillations in the 0.1 to 0.3 Hz range. Unless the magnitude of these oscillations is properly dampened, the system could approach black stability, a state with no oscillations. The reliability of the power source is a crucial factor. A game-changing method for reducing low-frequency vibrations has been developed in recent decades. This strategy is commonly referred to as the power system stabilizer [1]. The availability of grid power is critical to every nation's economic development and other areas of advancement. It is in high demand because it can be produced in large quantities at a low cost in a centralized location and then shipped across long distances at a low cost. Furthermore, it may be readily and effectively adjusted for use at home or in the workplace. All you have to do to determine a country's level of development is look at how much power is used per person. Figure 1.1 depicts the basic configuration of a power system. A power system's basic components are its generating stations, transmission lines, and distribution networks. Transmission lines link generating stations and distribution systems, as well as one power system (grid, region) to another. Transmission lines also connect two electricity systems. The transmission lines are connected to all of the loads placed within a specific region via a distribution system. Modern power systems are designed to meet the needs of a wide range of load centers; thus they have a high degree of dependability and an efficient mode of operation. Generally, remote sites are chosen for the placement of power plants. This is done in order to save expenses, reduce environmental effect, and increase safety. Modern power networks are interconnected not only through transmission lines that carry electricity from generators to consumers, but also for financial reasons.