A new method for developing new intrusion detection system
Yeni bir saldırı tespit sistemi geliştirmek için yeni bir yöntem
  1. Tez No: 799329
  2. Yazar: SHAHAD JASIM HASAN GBURI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kullanıcıların kişisel bilgilerini paylaşmalarına yol açan internete bağlı dijital cihazların artan kullanımının ardından, arşivleme, yönetim, pazarlama vb. işlerinde sivil olanlar da dahil olmak üzere hükümetler arası kurumların benimsenmesi. Ağa bağlı dağıtılmış sistemlerde, güvenlik uzmanları, çabalarının odak noktasını, yetkisiz kişilerin veritabanlarına erişim elde ederek müdahalesini önlemek ve ağları dijital ağlara bağlı fon veya varlıkların kaybına neden olan kötü niyetli saldırılardan korumak olan gerekli siber güvenliği sağlamaya odakladılar. ağlar. Ağ ve araştırmamızda, düşük hesaplama maliyeti ve düşük varyans ile girdi verilerinin boyutunu azaltan (Ekstra Ağaç Sınıflandırıcı) algoritmasının kullanıldığı makine öğrenimi teknolojisi aracılığıyla (DDoS) sorununu ele almaya çalıştık ve ExtraTreesClassifier'dan mevcut en iyi sonuçları seçmek ve eğitmek için düşük sapmalı Rastgele Orman algoritması Öğrenme ve test etme (IDS) modeli için (Yoğun Sinir Ağı) kullanan model %99,85'lik bir doğruluk elde etti.
Özet (Çeviri)
After the increased use of digital devices connected to the Internet, which in turn leads to users sharing their personal information, the adoption of intergovernmental institutions, including civil ones, in their work of archiving, management, marketing, etc. . On networked distributed systems, security experts have made the focus of their efforts to provide the necessary cybersecurity, which is to prevent interference by unauthorized persons from gaining access to databases and to protect networks from malicious attacks that cause losses of funds or assets connected to digital networks. Network and in our research, we tried to address the problem of (DDoS) through machine learning technology, where the (Extra Trees Classifier) algorithm was used, which reduces the size of the input data with a low computational cost and low variance, and the Random Forest algorithm with a low bias to choose the best available results from the ExtraTreesClassifier and train The model using the (Dense Neural Network) for learning and testing (IDS) model achieved an accuracy of 99.85%.