Ev hemodiyalizi ve böbrek nakil hastalarında kardiovasküler risk faktörlerinin karşılaştırılması
Comparison of cardiovascular risk factors in home hemodialysis and renal transplant patients
  1. Tez No: 799327
  2. Yazar: AYKUT YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKDAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç ve Hipotez: Arteriyel sertlik esansiyel hipertansiyon, tip II diyabetes Mellitus gibi KVH gelişimi için riskli olan hastalıklarda, kardiyovasküler olay gelişimi için bağımsız bir prediktif değere sahiptir. Günümüzde EHDi ve böbrek nakliasyon yapılan hastalarda arteriyel sertliğin prognostik değeri ile ilgili bilgiler sınırlıdır. Arteriyel sertliğin belirteçlerinden biri olan nabız dalga hızı (PWV; Pulse wave velocity) ve artırma göstergesi (AI, Augmentation index), vasküler hasarın şiddetini belirlemede kullanılan invaziv olmayan yöntemlerdir. Bu çalışmada ünitemizde EHD tedavisi alan hastalar ile polikliniğimizde takipli böbrek nakli hastalarının arteriyel sertlik ve diğer kardiyovasküler risk faktörlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bilinen kardiyovasküler hastalığı olmayan EHDi tedavisi alan 25 hasta ile Nefroloji polikliniğimizde takipli böbrek nakli (kadavra veya canlı böbrek nakli) olmuş 38 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar retrospektif olarak değerlendirilen hastalarda HAZİRAN 2020 – HAZİRAN 2021 tarihleri arasındaki hasta dosyasına kayıtlı Mobil-o-Graph® arteriyel sertlik ölçümleri, biyokimyasal-hematolojik tetkik sonuçlarından verilerinin elde edildi. Tüm hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, eşlik eden hastalıklar, sigara, kullandığı ilaçlar) hasta dosyasından – hastane kayıtlarından elde edildi. Bulgular: Arteriyel sertlik için Mobil-o-Graph ile yapılan ölçümler PWV ortancaları EHDi alan grupta 7,1480 m/sn iken böbrek nakliasyon yapılan grupta 7,186 m/sn olarak bulundu (p=0,918). Sonuç: Çalışmamızda kardiyovasküler mortalite yönünden olumlu etkileri gösterilmiş EHD hastalarıyla; böbrek nakli olan hastaların arteriyel sertlikleri karşılaştırılmıştır. EHDi alan grubun arteriyel sertlik olarak böbrek nakilli hastalarla benzer olduğu gösterilmiştir. EHDi böbrek nakliasyon gerçekleşene kadar kardiyovasküler mortalitenin azaltılmasında etkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Arterial stiffness has an independent predictive value for the development of cardiovascular events in diseases at risk for the development of cardiovascular disease, such as essential hypertension, type II diabetes mellitus, Mellitus. Currently, information on the prognostic value of arterial stiffness in patients undergoing home hemodialysis and böbrek nakliation is limited. Pulse wave velocity (PWV; Pulse wave velocity), which is one of the markers of arterial stiffness, and the increase indicator (AI, Augmentation index) are non- invasive methods used to determine the severity of vascular damage. In this study, it was aimed to compare arterial stiffness and other cardiovascular risk factors in patients receiving home hemodialysis treatment in our unit and kidney transplant patients followed up in our outpatient clinic. Methods:Twenty-five patients without known cardiovascular disease who received home hemodialysis treatment and 38 patients who underwent follow-up kidney transplantation (cadaver or living kidney transplantation) in our Nephrology outpatient clinic were included in the study. Data were obtained from Mobil-o-Graph® arterial stiffness measurements and biochemical-hematological examination results recorded in the patient file between JUNE 2020 – JUNE 2021 in patients who were evaluated retrospectively. Demographic data of all patients (age, gender, body mass index, concomitant diseases, smoking, medications) were obtained from patient files - hospital records. Results: Measurements of arterial stiffness with Mobil-o-Graph found the medians of PWV 7.1480 m/sec in the home hemodialysis group and 7.186 m/sec in the böbrek nakli group (p=0.918). Conclusion: In our study, with home hemodialysis patients whose positive effects were shown in terms of cardiovascular mortality; Arterial stiffness of patients with böbrek nakli was compared. It has been shown that the group receiving home hemodialysis is similar in terms of arterial stiffness to kidney transplant patients. Home hemodialysis is effective in reducing cardiovascular mortality until böbrek nakliation occurs.