Bir üniversitenin eğitim fakültesindeki öğrencilerin beslenme bilgi düzeyleri ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional knowledge levels and nutritional habits of students in the faculty of education of a university
  1. Tez No: 799342
  2. Yazar: DUYGU KÜTÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma bir üniversitenin Eğitim Fakültesindeki öğrencilerinin beslenme bilgi düzeylerini belirlemek ve beslenme alışkanlıklarıyla bağlantılı olabilecek etkenleri meydana çıkararak gelecek nesiller için yeterli bir bilgi birikimine sahip olup olmadıklarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 2021-2022 eğitim öğretim yılında 18-36 yaş aralığında gönüllü 244 (67 erkek, 177 kadın) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri ile yürütülmüştür. Çalışmada anket formları katılımcı öğrenci gruplarımızın sosyo-demografik özellikleri ile beraber beslenmelerindeki durumlarıyla ilgili verileri toplamak amacıyla yönlendirilen soruların yanında toplamda 22 adet soru ile birlikte öğrencilerin beslenme-bilgi düzeylerinin ölçülme durumu amaçlanarak“Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD)”veri toplamada ölçek olarak kullanılmıştır. Çalışmadaki katılımcıların yaşları 18 ile 36 arasında değişmekle birlikte ortalama yaş 21,60 ± 2,180 olarak bulunmuştur. Katılımcıların %27,5'inin erkek, %72,5'inin ise kadındı. Çalışmadaki katılımcıların %70,9'u zayıf veya normal kilolu kişilerdi. Bunların %11,1'i erkek, %59,8'i ise kadındı. Bu katılımcıların %29,1'i ise kilolu veya obezdi. Bunların da %16,4'ü erkek, %12,7'si ise kadındı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the nutritional knowledge level of the students in the Faculty of Education of a university and to determine whether they have sufficient knowledge for future generations by revealing the factors that may be related to their nutritional habits. The study was carried out with 244 volunteers (67 males, 177 females) Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Education students between the ages of 18-36 in the 2021-2022 academic year. In the study, the questionnaire forms were used to collect data about the socio-demographic characteristics and nutritional status of our participant student groups, as well as 22 questions in total, with the aim of measuring the nutrition-knowledge levels of the students, and the“Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (YETBID)”was used as a scale in data collection. used. Although the ages of the participants in the study varied between 18 and 36, the mean age was found to be 21.60 ± 2.180. 27.5% of the participants were male and 72.5% were female. 70.9% of the participants in the study were underweight or normal weight people. 11.1% of them were male and 59.8% were female. 29.1% of these participants were overweight or obese. Of these, 16.4% were men and 12.7% were women.