Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin sporcu beslenmesi bilgi düzeyleri, beslenme alışkanlıkları ile yeme tutum testi ve ergojenik destek ürünlerini kullanım düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between sports nutrition knowledge levels, nutritional habits, eating attitude test and ergogenic support products usage levels of Faculty of Sports Sciences students
  1. Tez No: 939088
  2. Yazar: DİLAN ARDUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TANJU BESLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin sporcu beslenmesi konusundaki bilgi düzeylerini, beslenme alışkanlıklarını, yeme tutum davranışlarını ve besinsel ergojenik destek ürünlerine yönelik tutumlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İstanbul Aydın Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 392 öğrenci ile yürütülmüştür. Katılımcılara Sporcu Beslenme Bilgisi Ölçeği, Yeme Tutum Testi ve Besinsel Ergojenik Destek Ürünlerine Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Bulgulara göre, katılımcıların büyük çoğunluğunun sporcu beslenme bilgisi düzeyinin zayıf olduğu saptanmıştır. Cinsiyet ve sınıf düzeyi ile bilgi düzeyi arasında anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0,05). Katılımcıların bir kısmı geçmişte, bir kısmı ise hâlen aktif olarak destek ürünü kullanmaktadır. Bu ürünlerin kullanımında bireysel kararların ön planda olduğu tespit edilmiştir. Tutumlar, fayda, yan etkiler ve doğal beslenme alt boyutlarında analiz edilmiş, güvenilirlik düzeyleri yüksek bulunmuştur. Yeme tutum davranışları ise yeme meşguliyeti, kısıtlama ve sosyal baskı boyutlarıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the knowledge levels of students studying at the Faculty of Sports Sciences on sports nutrition, their eating habits, eating attitude behaviors and their attitudes towards nutritional ergogenic support products. The study was conducted with 392 students studying at the Faculty of Sports Sciences of Istanbul Aydın University. The Athlete Nutrition Knowledge Scale, Eating Attitude Test and Attitude Scale Towards Nutritional Ergogenic Support Products were applied to the participants. According to the findings, it was determined that the majority of the participants had poor knowledge of sports nutrition. No significant difference was observed between gender and grade level and knowledge level (p>0.05). Some of the participants used supplement products in the past, while some of them still actively used them. It was determined that individual decisions were at the forefront in the use of these products. Attitudes were analyzed in the sub-dimensions of benefit, side effects and natural nutrition, and reliability levels were found to be high. Eating attitude behaviors were evaluated in the dimensions of eating preoccupation, restriction and social pressure.