Plasenta previalı hastalarda servikal uzunluk ölçümü ile histerektomi ihtiyacını öngörmedeki rolü
The role of cervical LENGTH measurement in predicting the need for hysterectomy in patients with placenta previa
  1. Tez No: 799347
  2. Yazar: ELİF NEDİME TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SERDAR DOLAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Plasenta previa totalis olgularında servikal uzunluk ölçümünün histerektomi ihtiyacını öngörmedeki rolünü belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kliniğimize ocak-aralık 2021 arasında başvuran üçüncü trimesterda olup transvajinal ultrasonografi ile plasenta previa totalis tanısı alan gebelerin servikal uzunluk ölçümleri yapıldı. Hastaların değerlendirilmesinde 'VOLUSON 730' ultrasonografi cihazı kullanıldı. PP totalis tanılı ve acil peripartum histerektomi uygulanan gebelerin servikal uzunluk ölçümleri prospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Kliniğimizde 2021 yılında plasenta previa totalis tanısı alıp sezaryen uygulanan hasta sayısı 66'dır. Toplam doğum sayısına ve toplam sezaryen doğum sayısına göre PP totalis oranları sırasıyla %3.9 ve %4.5'tir. Çalışmaya katılan bireylerin ortalama gebelik haftası 35.55±1.71 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the role of cervical length measurement in predicting the need for hysterectomy in cases of placenta previa (PP) totalis. Methods: Cervical length measurements of pregnant women in third trimester who were diagnosed with PP totalis in our clinic in 2021 were performed by transvaginal ultrasonography. 'VOLUSON 730' ultrasonography device was used for this. Cervical length measurements of patients with PP totalis and emergency peripartum hysterectomy (EPH) were evaluated prospectively. Results: The number of patients diagnosed with PP totalis in our clinic in 2021 is 66. The rate of PP totalis among to the total number of deliveries and total cesarean section is 3.9% and 4.5%, respectively. The mean gestational week of the patients in the study was 35.55±1.71.