Devlet Memurları Kanunu'na göre Türkiye'de disiplin cezaları ve yargısal denetimi
Disciplines and judicial audit in Turkey according to the Officials's Law
- Tez No: 799361
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKAN DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de Devlet Memurları Kanunu'na göre disiplin cezaları ve yargısal denetimi incelenmektedir. İş bu çalışmanın içeriğini; disiplin ve disiplin cezasının unsurları, kamu idaresi ajanları, disiplin soruşturmasının unsurları, cezaları ve bu müeyyidelere karşı yargısal başvuru yolları oluşturmaktadır. Ülkemizde, Devlet memurlarının disiplin soruşturmalarına ait kanun ve yönetmelikler bulunmakla beraber, çalışmamızda genel kanun olan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan hükümler dikkate alınmıştır. Çalışma üç bölüm olarak hazırlanmıştır. Birinci bölümde, disiplin kavramının tarihçesi, unsurları, temel ilkeleri, kamu idaresi çalışanlarının tanımları ele alınmıştır. İkinci bölümde, Türkiye' de disiplin cezası uygulamaları ve disiplin cezaları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son bölümde ise, disiplin cezasına karşı başvuru yolları, disiplin cezasını erteleyen ve kaldıran haller değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, disciplinary penalties and judicial review according to the Civil Servants Act in Turkey are examined. The content of this study; elements of disciplinary and disciplinary caution, public administration agents, elements of a disciplinary investigation, penalties and judicial remedies against these sanctions. Although there are laws and regulations regarding the disciplinary investigations of civil servants in our country, the provisions of the Civil Servants Act No. 657, which is the general law, were taken into consideration in our study. The study has been prepared in three parts. In the first chapter, the history of the concept of discipline, its elements, basic principles, and definitions of public administration employees are discussed. In the second part, disciplinary caution practices and disciplinary cautions in Turkey are examined in detail. In the last part, the remedies against disciplinary caution, and the cases that postpone and remove disciplinary caution are evaluated.