Çocukların cinsel istismarı suçunun İslam ceza hukukundaki yeri
Child sexual abuse in Islamic criminal law
  1. Tez No: 799408
  2. Yazar: BÜŞRA NUR DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DALGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çocuk, bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı olarak yetiştirilmesi, bakım-beslenme gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesi, eğitim imkânının sağlanması ve zararlardan ko-runması için bakım ve gözetime muhtaç bir bireydir. Bu ihtiyaç, aile ve toplum üze-rinde bir takım yetkilerle birlikte sorumluluklar da doğurur. Çocuğun en temel yaşamsal ihtiyaçlarından olan güvenliği, çocukların cinsel is-tismarı suçu nedeniyle ihlal edilmekte, cinsel eylemin çocuğun fiziksel sağlığına etki-lerinin yanında oluşturacağı psikolojik etkinin yıkıcı sonuçları olmaktadır. Hatta pek çok cinsel istismar vakası ölümle sonuçlanmaktadır. Çocuğun istismarı fiziksel, duygusal, ekonomik ve cinsel olmak üzere dört fark-lı ana kategoride ele alınmışsa da bu çalışmada yalnızca çocukların cinsel istismarının İslam hukukuna göre suç niteliği araştırılmaktadır. İlgili fiillerin“cinsel istismar”ola-rak kavramlaşması ve çocuk özelinde hüküm geliştirilmesi oldukça yakın bir döneme denk geldiğinden, İslam hukuk âlimlerinin konu hakkındaki görüşleri ve modern dö-nem uygulamaları referans alınarak bir perspektif geliştirme ihtiyacı hâsıl olmuştur. Bu bakımdan ilgili literatür, araştırma-inceleme metodu ile taranmış, tümevarım yöntemi kullanılmıştır. Çocukların cinsel istismarının İslam ceza hukukuna göre suç olduğu, genel itiba-riyle 15 yaş altındaki çocukların cinsel eyleme maruz kalması, pornografik materyali görmesi ya da bu materyalde malzeme olarak kullanılması; fuhuş sektöründe çalıştı-rılması gibi eylemler çocukların cinsel istismarı olarak suç teşkil ettiği kanaatindeyiz. İslam hukukuna göre bu suçun basit hâlinin, zinaya benzer fiiller kapsamında değer-lendirilerek cezaya tabi tutulduğu; nitelikli hâlinin bir görüşe göre hırâbe bir görüşe göre zina haddi gerektirdiği, haddi düşüren durumlar meydana geldiğinde ise tazir ile cezalandırılması gerektiği tespit edilmiştir. İslam hukukunun söz konusu eylemlere ilave yaptırımları da yine cinsel istismar suçunun sonuçları arasındadır. Cinsel istismar failine sopa vurma, hapis, öldürme ve benzeri cezalara ilaveten, failin çocuğa tazminat ödemekle yükümlü tutulması; çocuğu istismar eden ya da ağır ihmali ile istismara se-bebiyet veren ailelerin velayet hakkına müdahale edilmesi ve gerçekleşen cinsel fiil nedeniyle evlenme yasakları tanımlayarak çocuğun ve ailesinin koruma altına alınması bunlardandır.
Özet (Çeviri)
A child is an individual in need of care and supervision in order to raise him/her as physically and mentally in a state of health, to meet his basic needs such as care and nutrition, to provide education opportunities and to protect him from harm. This need creates responsibilities along with some authority on the family and society. The safety of the child, one of the most basic vital needs, is violated due to the crime of sexual abuse of children, and the psychological effects of the sexual act as well as the effects on the physical health of the child have devastating consequences. In fact, many cases of sexual abuse result in death. Although child abuse has been handled in four main categories as physical, emotional, economic and sexual, in this study only the criminal nature of sexual abuse of children is analyzed according to Islamic law. Since the conceptualization of the related acts as“sexual abuse”and the development of provisions specific to children coincided with a very recent period, the need to develop a perspective has emerged by taking the views of Islamic law scholars on the subject and modern period practi-ces as reference. In this respect, the relevant literature was reviewed with the rese-arch-examination method and the inductive method was used. We are of the opinion that sexual abuse of children is a crime according to Is-lamic penal law, in general, sexual abuse of children under the age of 15 is a crime as sexual abuse of children, such as to exposure to sexual acts, to see pornographic ma-terial or to employ them in the prostitution sector. According to Islamic Law, the simple form of this crime is considered within the scope of acts similar to adultery and is punished; according to one view, it has been seen that the qualified state necessitates the hadd of fornication according to a sullen view. It has been determined that when degrading situations occur, they sho-uld be punished with tazir. The additional sanctions of Islamic law on these acts are also among the consequences of sexual abuse. In addition to penalties such as poun-ding away, imprisonment, killing, etc. the perpetrator of sexual abuse is obliged to pay compensation to the child; These include interfering with the custody rights of families who abuse the child or cause abuse through gross negligence and taking the child and his family under protection by defining marriage bans due to the sexual act.