Avrupa Birliği göç yönetiminde refakatsiz göçmen çocuklar
Unaccompanied migrant children in European Union migration management
  1. Tez No: 799425
  2. Yazar: DENİZ BUSE ÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA ÇIKRIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Avrupa Birliği (AB) yasalarına göre, AB'ye üye devletlere ebeveyni veya vasisi olmadan gelen göçmen çocuklar“refakatsiz çocuklar”(refakatsiz küçükler de denilebilinir) olarak kabul edilir. Son yıllarda tek başına göç etmek zorunda kalan çocukların sayısı önemli ölçüde artış göstermektedir. Çocukların, ebeveynleri olmaksızın bu tehlikeli yolculuğa çıkmalarının altında; ekonomik refaha erişim arzusu, iyi yaşam koşullarına, daha kaliteli bir eğitime ve iş olanaklarına erişim ile şiddetten, sömürüden veya istismardan korunma isteği gibi birçok insani sebep bulunabilmektedir. Haklarına saygı gösterilmesini ve refahlarının dikkate alınmasını sağlamak için bu çocukların ihtiyaç duydukları koruma ve yardımı almaları önem arz etmektedir. Uluslararası hukuk refakatsiz çocukların özel bakıma ihtiyaçları olduğunu kabul etmiş ve bu amaçla çeşitli koruma önlemleri almıştır. Bu tez çalışması, Avrupa Birliği hukukunda refakatsiz göçmen çocukları korumaya yönelik düzenlemeleri ele alarak uygulamada tüm bu düzenlemelerin yeterli koruma sağlayıp sağlamadığı noktasına açıklık getirme amacıyla hazırlanmıştır. Bu bağlamda tez, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere, refakatsiz göçmen çocukların korunmasına yönelik evrensel düzenlemeler ile Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından kabul edilmiş ve oluşturulmuş olan uluslararası mevzuatı incelemektedir. Tez ile yapılan incelemelerle; uluslararası hukukta yer alan düzenlemelerin, refakatsiz göçmen çocukların korunmasına ilişkin asgari çerçeveyi sunmasına karşın, uygulamadaki eksikliklerin çocukların haklarının korunmasını tehdit etmeye ve zayıflatmaya devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to European Union (EU) laws, migrant children who come to EU member states without a parent or guardian are considered“unaccompanied minors”(also called unaccompanied minors). In recent years, the number of children who had to migrate alone has increased significantly. Children's desire to achieve economic prosperity, under which they embark on this dangerous journey without their parents; There can be many humanitarian reasons, such as access to better living conditions, better quality education and job opportunities, and the desire to be protected from violence, exploitation or abuse. It is important that these children receive the protection and help they need to ensure their rights are respected and their well-being taken into account. International law has accepted that unaccompanied children need special care and has taken various protection measures for this purpose. This thesis study has been prepared in order to clarify the point of whether all these regulations provide adequate protection in practice by addressing the regulations on the protection of unaccompanied migrant children in European Union law. In this context, the thesis examines the universal regulations for the protection of unaccompanied migrant children, especially the United Nations Convention on the Rights of the Child, and the international legislation adopted and established by the European Union and the Council of Europe. As a result of the examinations made with the thesis, it has been concluded that although the regulations in international law require improvements, despite providing the minimum framework for the protection of unaccompanied migrant children, the deficiencies in practice continue to threaten and weaken the protection of children's rights.