İdiyopatik parkinson hastalarında kognitif bozulmanın erken tanısına kantitatif eeg'nin katkısı
Contribution of quantitative eeg (qEEG) to early diagnosis of cognitive deficits in idiopathic parkinson's disease.
- Tez No: 799426
- Danışmanlar: UZMAN YAŞAR ZORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İdiyopatik Parkinson hastalarında kognitif bozulmanın erken tanısına kantitatif EEG (qEEG) katkısı. T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, İzmir Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey Genel Sekreterliği, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Nöroloji Kliniği, Uzmanlık Tezi, İzmir, 2014. Giriş: İdiyopatik Parkinson hastalığında (İPH) erken evrede bile kognitif disfonksiyon saptanabilir. Yürütücü işlevler, dikkat, bellek, görsel ve uzamsal algıda görülebilen kognitif bozukluğun ciddiyeti ancak ayrıntılı nöropsikolojik testlerle saptanabilen hafif bozukluktan belirgin demansa kadar değişebilir. Kognitif fonksiyonların bozulması Parkinson hastalarının ve bakım verenlerin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen bir süreçtir. Klinikte, tanı aşamasını ve hastalığın takibini kolaylaştıracak hızlı, pratik, hasta açısından rahatsızlık vermeyecek, kolay uygulanabilir tetkiklere ihtiyaç vardır. Böylece hastalığın kognitif fonksiyon üzerine olumsuz etkileri erken dönemde saptanabilir, tedavi seçenekleri buna yönelik olarak belirlenebilir. Amaç: Demans tanısı almamış ve kognitif kayıp yakınması da olmayan İPH olguları ile sağlıklı kontrol bireylerinin ayrıntılı nöropsikolojik testler ve kantitatif EEG (qEEG) analizleri ile karşılaştırılması ve EEG gibi kolay uygulanabilir bir yöntemin kognitif etkilenmeyi erken dönemde tespit edip, edemeyeceğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Kliniğimiz Hareket Bozuklukları Polikliniğinde takip edilen, DSM IV kriterlerine göre demans tanısı olmayan, tedavi edilebilir demans nedenleri dışlanmış, Beck Depresyon Ölçeğine göre depresyon tanısı almamış, klinikte Hoehn-Yahr evresi ≤2 olan, en az ilköğretimi tamamlamış, Mini Mental Durum Değerlendirmesi (MMSE) testinde ≥26 puan alan 45 Parkinson hastası ile yaş, cinsiyet ve eğitim durumu açısından uyumlu 39 sağlıklı kontrol bireyi çalışmaya dahil edilmiştir. Her iki gruptaki bireyler demografik özellikler, nöropsikolojik test puanları ve qEEG analizleri açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hasta ve sağlıklı bireyler arasında yaş, cinsiyet ve ortalama eğitim süreleri açısından fark saptanmamıştır (p>0.05). Gruplar arasında MMSE test puanları açısından da fark bulunmamıştır. Parkinson hastalarında nöropsikolojik test performansları düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Contribution of Quantitative EEG (qEEG) to Early Diagnosis of Cognitive Deficits in Idiopathic Parkinson's Disease. Republic of Turkey, Ministry of Health, Turkish Community Hospitals Cooperation, Izmir Community Hospitals Union, Northern Secretary, Izmir Tepecik Education and Research Hospital, Neurology Clinic, Thesis in Neurology, Izmir, 2014. Introduction. Deficits in frontal executive, attention span, memory and visiospatial functions could be seen even in early stages during the clinical course of Parkinson's disease. These may vary between definite dementia and mild impairment, that could be detected only by detailed neuropsychological tests. Cognitive dysfunction could be a disabiling course for both patients and caregivers, seriously affecting the quality of life. There is need for rapid, feasible and practical tests in clinical practice, to early diagnose and monitor the patients, without causing any discomfort. Hence, it would be possible to evaluate the effects of disease on cognition from the early stages and administer the appropriate treatments. Purpose: The aim of this study is to compare patients with Parkinson's disease, whom not diagnosed with dementia, or do not have cognitivite complaints, with healthy control subjects using neurophyschological tests and qEEG analysis and also, to evaluate whether or not the EEG analysis is a feasible test in demonstrating the early cognitive dysfunction in Parkinson's disease. Methods: A total of 45 patients with Parkinson's disease, registered in Movement Disorders Outpatient Clinic at our Institute, whom not diagnosed with dementia according to DSM-IV criteria and not diagnosed with depression according to Beck Depression Scale, whose clinical Hoehn-Yahr scale is ≤2 and MMSE score is ≥26, has completed at least primary education, and age, gender and duration of education matched 39 healthy control subjects, were enrolled in the study. Demographical features, neuropsychological test scores and qEEG data were compared in both groups. Results: There was no significant difference between the patients and healthy controls according to age, gender and duration of education (p>0.05). Also groups were not different according to MMSE test results.