Kırgız destanlarında hitaplar ve unvanlar
Addresses and titles in Kyrgyz epics
- Tez No: 799424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÖNE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Destanlar, yazıldıkları dönemi sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi gibi pek çok açıdan değerlendirmemizi sağlar. Geniş bir konu olanağı sağladıkları için çalışmalarda destanlardan çokça faydalanılmaktadır. Türk dünyası ise destan çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Türk dünyası halklarından birisi olan ve destan çeşitliliği açısından büyük öneme sahip olan Kırgızlar Manas destanı ile yetinmeyip birçok destan daha oluşturmuşlardır. Manas'a göre daha kısa olan bu destanlar konu, içerik ve anlam bakımından oldukça yoğundur. Biz de çalışmamızda Kırgız destanlarından olan Kurmanbek, Seyitbek, Güldana, Askazan Baatır, Canış Bayış, Er Soltonoy, Boston, Coodarbeşim, Kocacaş, Manas, Eşimkul menen Zuura, Bagış ve Kız Darıyka incelenmiştir. Çalışmada destanlardaki hitap ve unvanlar incelenmiştir. Kırgız halkları ve kültürü açısından büyük öneme sahip olan destanları incelememizin amacı Kırgız halkı hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bunun için ilk olarak destanların özetlerini yazmak ile başlanmıştır. Aynı zamanda hitap ve unvanlarının Türkiye Türkçesi ile benzerlikleri ortaya koymak için karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Epics allow us to evaluate the period in which they were written from many aspects such as social, cultural, economic and political. Since they provide a wide range of subjects, epics are widely used in studies. The Turkish world, on the other is very rich in terms of epic diversity. The Kyrgyz people, one of the peoples of the Turkic world and having great importance in terms of epic diversity, did not content themselves with the epic of Manas and created many more epics. These epics, which are shorter than Manas, are quite dense in terms of subject, content and meaning. In our study, we examined the Kyrgyz epics Kurmanbek, Seyitbek, Güldana, Askazan Baatır, Canış Bayış, Er Soltonoy, Boston, Coodarbeşim, Kocacaş, Manas, Eşimkul menen Zuura, Bagış and Kız Darıyka wıch are among the Kyrgyz epics, were examined. In the study, the addresses and titles in the epics were examined. The purpuse of our study of epics, which are of great importance in terms of Kyrgyz peoples and culture, is to have information about the Kyrgyz people. For this purpose, is started with writing summaries of epics. At the same time, addresses and titles are presented comparatively to reveal similarities with Turkey Turkish.