Karaman yöresinde etnobotanik bir araştırma
An ethnobotanical study in Karaman province (Turkey)
  1. Tez No: 79950
  2. Yazar: SELİM KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ÖZHATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Karaman ilinde kullanılan doğal bitkileri saptamak amacıyla 1998-99 tarihleri arasında bir etnobotanik çalışma yapılmıştır. 32 gün süreli arazi çalışmalarında 108 yerleşim yerine gidilmiş, 518 bitki örneği toplanmış ve kullanılışları olan bitkilere ait bilgiler (bitkilerin yöresel adlan, kullanılışları, yararlanılan kısımları, ilaçların hazırlanışları, uygulanış şekilleri, dozları, uygulama sûreleri) derlenmiştir. Toplanan bitki örnekleri ISTE'de ve bazı bitki kısımlarından oluşan örnekler ise GİLAM'da Toplanan örneklerden 117 türün kullanılışları olduğu saptanmıştır. Bu bitkilerin deskripsiyonu, yöresel adlan ve kullanılıştan ile 43 taksona ait fotoğraflar ve yöresel adlan içeren liste bulgular bölümünde; kullanılışlarına göre hazırlanan listeler (farmakolojik sınıflandırma, bilinen kullanımı ile farklı kullanılışta olan türler ve kullanılışları, gıda olarak kullanılan türler, yörede ekonomik gelir getiren türler, baharat olarak kullanılan türler) ise sonuç bölümünde verilmiştir. Sonuç olarak bu bitkilerden 76 tür tıbbi, 45 tür gıda, 5 tür boya yapımında, 2 tür malzeme imalinde, 2 tür nazarlık yapımında ve 1 tür ise sabun olarak kullanılmaktadır. 7 türün kullanılışı hakkında ilk kez bilgi verilmiş, 33 türün bilinen kullanımı ile farklı kullanılışta olduğu saptanmış ve 42 türün ise bilinen yöresel adlarına yenileri ilave edilmiştir. 227
Özet (Çeviri)
SUMMARY An ethnobotany study was conducted between 1998 and 1999 in order to determine wild plants used in Karaman province. During the field trip which lasted 32 days, 108 villages were visited. During these trips 518 specimens were collected from natural habitat and information how to use these plants were gathered from villagers (local names of the plants, how to use them, which parts of them are used, preparation of drugs, their usage, dosage and application period etc.). Collected plant specimens are housed in ISTE (Istanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumu) while some plant part samples are kept in GtLAM (Istanbul Üniversitesi Geleneksel ilaçlar Araştırma ve Uygulama Merkezi). Among all the collected plants, 117 species are determined to be used for any purposes. The descriptions of these plants together with their local names and then- ways of using, photographs of 43 species among them and the whole list of 1 17 species including both their Latin and local names are given in the list“findings”part of the report. On the other hand "results'' part of the report includes plant lists prepared according to their ways of usage (pharmacological classification, species which have different usages compared to known practices; species used as spice etc.) As a result 76 species among these plants are used as medical treatment, 45 species are used as food, 2 species for making equipment, 5 species for dying, 2 species for making amulet and 1 species for making soap. It was determined for the first time that 7 species were usable and 33 species have different ways of usage other than those known uses. Also new local names were added to the known local names of the 42 species. 228