Karaman ve yöresinde genç elma bahçelerinde bulunan yabancı otlar ve sorun olan türlerin mücadele imkanları üzerinde araştırmalar
The Determination of weeds in young apple orchards and control methods of important species in Karaman province
- Tez No: 134178
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu arastana 2002 yılında Karaman İl Merkezi ve ilçelerinde genç elma bahçelerinde sorun olan yabancı otlar ve mücadele imkanları üzerinde yapılmıştır. Yapılan sürvey sonucunda 31 farklı familyaya ait 109 yabancı ot türüne rastlanmış ve m2' de ortalama 98.06 yabancı otun varlığı tespit edilmiştir. En yoğun rastlanan türler sırasıyla Amaranthus retroflexus L. (kırmızı köklü tilki kuyruğu), Chenopodium album L. (sirken), Convolvulus arvensis L. (tarla sarmaşığı), Setaria viridis (L.) P.B. (yeşil kirpi dan) ve Sinapis arvensis L. (yabani hardal) olarak tespit edilmiştir.Araştırmanın yapıldığı Karaman ve yöresinde genç elma bahçelerinde yaygın olan yabancı otların oluşturduğu toplulukların esas üyelerini A. retroflexus ve G album oluşturmaktadır. Genç elma bahçelerinde sorun olan yabancı otların yoğunluklarının ve rastlanma sıklıklarının tespitine ilaveten, bu bahçelerde uygun mücadele yöntemlerini belirlemek amacıyla bir deneme kurulmuştur. Denemede iki herbisit (glyphosate ve paraquat) ile bir, iki ve üç kez çapalamanın ayrı ayrı kombinasyonları kullanılmıştır. Deneme sonucunda en yüksek etki % 95.51 oran ile glyphosate isopropylamine +3 defa çapa ve % 92.63 oran ile paraquat +3 defa çapa, en düşük etki ise % 38.03'lük oran ile 1 defa çapa uygulanan parsellerden elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Karaman, elma, yabancı ot, yoğunluk, topluluk, glyphosate, paraquat, çapa.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in young apple orchards, at Karaman province in 2002. At the end of survey, 109 weed species which belongs 31 different family were identified and the weeds were found 98,06 on average at per m2. The most intensive species were Amarantkus retroflexus L. (redroot pigweed), Chenopodium album L. (common lamb's quarters), Convolvulus arvensis L. (field bindweed), Setaria viridis (L.) P.B. (green foxtail) and Sinapis arvensis L. (charlock) respectively. mEssential members of population constituted by common weeds in young apple orchards are A. retroflexus and C. album in the study area. The density of weeds which is problem in young apple orchards was determined. In addition, an experiment was established to determine suitable methods of weed control. Different combinations of one, two and three times hand hoeing with two herbicides, glyphosate and paraquat, were tested. While the highest effect was obtained from glyphosate + three times hand hoed plot with 95,51% and paraquat + three times hand hoed plot with 92,63%, the lowest effect, except control, was observed in one time hand hoed plots with 38,03%. KEYWORDS : Karaman, apple, weed, density, population, glyphosate, paraquat, hand hoe.