Sanal gerçeklik temelli gevşeme programının endoskopi uygulanacak hastalarda ağrı şiddetine, anksiyete düzeyine ve hasta memnuniyetine etkisi
The effect of virtual reality-based relaxationprogram on pain intensity, anxiety level andpatient satisfaction in patients to BE appliedwith endoscopy
- Tez No: 799500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFÜNAZ ÖZER, DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, VR (Virtual Reality) ile uygulanan gevşeme egzersizinin, endoskopi yapılan hastalarda ağrı şiddeti, anksiyete düzeyine, anksiyetenin fizyolojik belirtilerine ve memnuniyeti üzerine etkisinin değerlendirilmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma kontrol gruplu ön test- son test uygulamalı yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırma, Mayıs 2021-Temmuz 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin endoskopi ünitesinde sedasyonsuz endoskopi için başvuran, dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 100 hasta ile yürütülmüştür. Araştırma verileri,“Kişisel Bilgi Formu, Anksiyete Durumunu Değerlendirme Skalası (ADDS), Anksiyetenin Fizyolojik Belirtileri İzlem Formu, Visual Analog Skala (VAS) ve Sanal Gerçeklik Gözlüğü Uygulamasından Memnuniyet Formu”ile yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Çalışma sonucunda hastaların %76'sı tekrar uygulama yapılırsa sanal gerçeklik gözlüğü kullanmayı istemekte, %84'ü endoskopi yaptıracak hastalara sanal gözlük kullanmayı önermektedir. Hastaların sanal gerçeklik gözlüğü memnuniyet değeri ortalaması 6,98±3,05 bulunmuştur. Gruplar arası değerlendirmede deney grubundaki hastaların endoskopi sonrası sistolik ve diyastolik kan basıncı ortalamalarının, kalp atım hızının, solunum hızının kontrol grubuna göre daha düşük olması anlamlı bulunmuştur. Bu bulguya ait etki büyüklüğü değeri (Cohen d) incelendiğinde, sanal gerçeklik gözlüğü uygulaması sistolik ve diyastolik kan basıncı üzerinde büyük; solunum ve kalp atım hızı üzerinde orta etkisi olmuştur. Sonuç olarak, sanal gerçeklik gözlüğü ile yapılan gevşeme egzersizinin endoskopi yapılan hastalarda sistolik ve diyastolik kan basıncı ortalamaları, kalp atım hızı, solunum hızı üzerine olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda sanal gerçeklik gözlüğünün endoskopi sırasında hemşireler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of relaxation exercise with VR (Virtual Reality) glasses on pain severity, anxiety level, physiological symptoms of anxiety and satisfaction in patients undergoing endoscopy. This is an semi experimental study including a control group with a pre-test/post-test applied. It was conducted with 100 patients presenting for unsedated endoscopy in the endoscopy unit of a training and research hospital in Istanbul between May 2021 and July 2021. The patients met the inclusion criteria and accepted to participate in the study. Research data were collected through face-to-face interviews with Personal Information Form, Anxiety State Assessment Scale (ADDS), Physiological Symptoms of Anxiety Monitoring Form, Visual Analog Scale (VAS) and Virtual Reality Glasses Application Satisfaction Form. As a result of the study, 76% of the patients wanted to use virtual reality glasses if the procedure was to be repeated, while 84% recommended virtual glasses to patients who would undergo endoscopy. The mean virtual reality glasses satisfaction value of the patients was found to be 6.98±3.05. In the inter group evaluation, the mean systolic and diastolic blood pressure, heart rate and respiratory rate of the patients in the experimental group after endoscopy were found to be lower than the control group. When the effect size value (Cohen d) of this finding was examined, the application of virtual reality glasses had a large effect on systolic and diastolic blood pressure and a moderate effect on respiration and heart rate. As a result, it has been shown that relaxation exercise performed with virtual reality glasses has positive effects on systolic and diastolic blood pressure averages, heart rate and respiratory rate in patients undergoing endoscopy. In line with these results, it is recommended that the use of virtual reality glasses during endoscopy should be widespread by nurses.