Aile sağlığı merkezine başvuran 30-70 yaş arasındaki kadınların kanser bilgi yükü ve kanser taramalarına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between thecancer information load and their attitudes tothe cancer screening of women aged 30-70 WHOreferred to family HEAlTH
- Tez No: 799501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDA ARZU ABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma 30-70 yaş arasındaki kadınların, kanser bilgi yükü ile kanser taramalarına yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır. Araştırma örneklemi, Eylül-Kasım 2022 tarihleri arasında İstanbul ilindeki bir aile sağlığı merkezine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 342 kadından oluşmaktadır. Veriler 'Kişisel Formu', 'Kanser Bilgi Yükü Ölçeği' ve 'Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi; tanımlayıcı kategorik verileri sayı ve yüzde, Independent Sample t test, One Way ANOVA testi, Pearson Korelasyon testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 43,8, eğitim durumları, %24'ü ilkokul mezunu, %8,8'i ortaokul mezunu, %23,7'si lise mezunu, %35,7'si üniversite mezunu, %7,6'sı lisansüstü mezunudur. Kadınların kanser bilgi yükü ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması 17.06±4.92 iken, kanser taramalarına yönelik tutum ölçeği toplam puan ortalamasının 101.93±11.56 olduğu bulunmuştur. Kadınların kanser bilgi yükü düzeyinin orta ve kanser taramalarına yönelik tutumlarının ise iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan kadınların kanser bilgi yükü ölçeği toplam puan ortalamaları ile kanser taramalarına yönelik tutum ölçeği toplam puan ortalamaları arasında negatif yönde, zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur (p=0.001
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive manner to determine the relationship between the cancer knowledge burden and attitudes towards cancer screening among women aged 30-70 years. The research sample consists of 342 women who applied to a family health center in Istanbul between September and November 2022 and agreed to participate in the study. The data were obtained using the 'Personal Form', the 'Cancer Information Burden Scale' and the 'Attitude Scale towards Cancer Screening'. Analysis of data; Descriptive categorical data were made using number and percentage, Independent Sample t test, One Way ANOVA test, Pearson Correlation test. The average age of the women participating in the research is 43.8%, their educational background, 24% primary school graduate, 8.8% secondary school graduate, 23.7% high school graduate, 35.7% university graduate, % 7.6 of them are postgraduate graduates. While the total mean score of women from the cancer knowledge burden scale was 17.06±4.92, the total mean score of the attitude scale towards cancer screening was found to be 101.93±11.56. It was determined that the level of cancer knowledge burden of women was moderate and their attitudes towards cancer screening were at a good level. It was found that there was a negative, weakly significant relationship between the cancer knowledge load scale total score averages and the attitude scale total score averages towards cancer screenings of the women participating in the study (p=0.001