Çocuklarda 24 saat holter monitörizasyon ile saptanamayan kardiyak ritim ve ileti bozukluklarının olay kaydediciler ile saptanma durumlarının araştırılması
Investigation of cardiac rhythm and conduction disorders with event recorders that can not be detected by 24-hour holter monitoring in children
  1. Tez No: 799514
  2. Yazar: OĞUZ ALP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM OLGUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmamızda Çocuk Kardiyolojisi polikliniğimizde yardımcı tanı yöntemi olarak kullanılan, Elektrokardiyografi (EKG), 24 saat Holter monitörizasyonu (HM) yöntemlerinin girişimsel olmayan diğer bir yöntem olan olay kaydedici (Event recorder) cihaza ait kayıtların aritmi yakalama potansiyellerinin karşılaştırılması planlandı. Gereç ve Yöntemler: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı'nda, ŞUBAT 2018- OCAK 2022 tarihlerinde, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi polikliniğine göğüs ağrısı, çarpıntı, senkop, presenkop yakınmaları ile başvuran ve de olay kaydedici endikasyonu olan 47 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Çalışma %59,6'sı (n=28) kız, %40,4'ü (n=19) erkek toplam 47 çocuk yaş grubunda hasta ile yapıldı. Dört hasta olay kaydedici verilerindeki teknik sorunlar nedeniyle değerlendirme dışında bırakıldı. Semptomlarına göre gruplara ayrılan hastaların yaş, cinsiyet, başvuru şikayetleri, kullanılan yöntem ve kayıtları geriye dönük olarak karşılaştırıldı. İstatiksel analiz: İstatiksel analizler için IBM SPSS Statistics 25 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatiksel yöntemleri kullanıldı. Değişkenler arasında farklılıkların incelenmesinde McNemar Test, Pearson Ki- kare, Yates Ki- kare ve Fisher's Exact testten uygun olan yöntem sonuçları verildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was planned to retrospectively compare the recordings of another non-invasive method, Event recorder, in patients who underwent Electrocardiography (ECG) and 24-hour Holter monitoring (HM) methods, which are used as a supportive diagnosis method in our Pediatric Cardiology clinic. Materials and Methods: Mugla Sitki Kocman University, Faculty of Medicine, Department of Pediatric Cardiology, the records of 47 patients who applied to Mugla Training and Research Hospital, Pediatric Cardiology Clinic between FEBRUARY 2018 and JANUARY 2022 with complaints of chest pain, palpitation, syncope, and presyncope were reviewed retrospectively. Four patients were excluded from the study due to technical problems. Statistical Analysis: IBM SPSS Statistics 25 program was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods were used while evaluating the study data. Appropriate method results from McNemar Test, Pearson Chi-square, Yates Chi-square, and Fisher's Exact test were used to examine the differences between variables.