İnvaziv meme karsinomlarında FUT4 ve CXCR4 proteinlerinin prognostik parametrelerle ilişkisi
The relationship of FUT4 and CXCR4 proteins with prognostic parameters in invasive breast carcinomas
- Tez No: 799515
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada epitelyal-mezenşimal dönüşümde etkili rol oynayan proteinlerden olan FUT4 ve CXCR4'ün klinikopatolojik parametreler ile birlikte immünohistokimyasal olarak ekspresyonlarının ve FUT4 proteinin RT-PCR yöntemiyle mRNA seviyelerinin normal meme dokusu ve invaziv meme kanserli dokularda değerlendirilmesi amaçladı. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2010-2020 yılları arasında invaziv duktal karsinom tanısı almış 30 olgu ve redüksiyon mammoplasti ameliyatı olmuş 20 kontrol olgu dahil edilmiştir. Hastane veri tabanı sistemi üzerinden demografik bilgiler ve patoloji raporları tarandı. Raporlarda bulunan grade, invazyon derecesi, lenf nodu metastazı gibi bilgiler histopatolojik olarak doğrulandı. Biyopsilere ait kesitler tekrardan değerlendirilerek hematoksilen-eozin boyaması ile histopatolojik incelemeler yapıldı. FUT4 geninin ifadesi RT-PCR analizi ile yapıldı ve CXCR4 ve FUT4 ekspresyonları immünohistokimyasal olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 48,23±8,80 (min:32,00-max:66,00) yıl idi. Hastaların 16'sında (%53,3) lenfovasküler invazyon, 15'inde (%50) lenf nodu metastazı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aims: The aim of this study was to evaluate the immunohistochemical expression of FUT4 and CXCR4, which are proteins that play an effective role in epithelial-mesenchymal transformation, together with clinicopathological parameters and FUT4 protein mRNA levels in normal breast tissue and invasive breast cancer tissues by RT-PCR method. Materials and Methods: In this study, 30 cases diagnosed with invasive ductal carcinoma and 20 control cases who underwent reduction mammoplasty in Hatay Mustafa Kemal University, Department of Medical Pathology between 2010-2020 were included. Demographic information and pathology reports were scanned through the hospital database system. Information such as grade, degree of invasion, lymph node metastasis in the reports were confirmed histopathologically. The sections of the biopsies were reevaluated and histopathological examinations were performed with hematoxylin-eosin staining. Expressions of FUT4 gene was performed by RT-PCR analysis and FUT4 and CXCR4 expressions were evaluated immunohistochemically. Results: The mean age of the patients was 48,23±8,80 (min:32,00-max:66,00) years. Lymphovascular invasion was detected in 16 (53.3%) patients. Lymph node metastasis was found in 15 (50%) patients.