Çocukların cinsel istismarı suçu
Crime of sexual abuse of children
- Tez No: 799537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çocuklar, fiziksel ve ruhsal zayıflıklarından dolayı insanlık tarihi boyunca istismara uğramışlardır. Çocuklara yönelik gerçekleşen bu istismarları fiziksel, duygusal, ihmal suretiyle ve cinsel yönden istismar olarak belirtebiliriz. Konumuz olan çocukların cinsel istismarı en yaygın görülen istismar türüdür. Bu kapsamda tarih boyunca var olan ve günümüzde de sürekli artarak devam eden çocukların cinsel istismarı; istismara uğrayan çocuk üzerinde tüm hayatı boyunca etkisi devam eden zararlar oluşturmaktadır. Çocuklara yönelik tüm istismar eylemlerinde zarar veren kişiler etkin biçimde cezalandırılmalıdır. Bu cezalarda toplumda bu suça eğilimi olan diğer bireyler üzerinde caydırıcılık etkisi yaratmalıdır. Çalışmamızda amacımız; çocukları korumak adına düzenlenmiş uluslararası sözleşmeler, ilgili mevzuat hükümleri, doktrin ve yargı kararlarından faydalanmak suretiyle çocukların cinsel istismarı suçu üzerine incelemelerde bulunmaktadır. Çalışmamızda, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 103. maddesi kapsamında düzenleme altına alınan çocukların cinsel istismarı suçu incelenmiştir. 765 Sayılı eski Türk Ceza Kanunu'nda değişiklikler yapılmak suretiyle 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda suç daha detaylı düzenlenmiştir. Ayrıca aynı madde kapsamında 6545 ve 6763 sayılı kanunlar ile değişiklikler yapılmış ve çalışmamızın ilgili bölümlerinde bu düzenlemelere değinilmiştir. Çalışmamızda öncelikle istismar kavramı irdelenmiş ve devamında uluslararası belgelerde çocukların cinsel istismarına yönelik düzenlemeler incelenmiştir. İkinci bölümde; Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen çocukların cinsel istismarı suçunun unsurları detaylı olarak ele alınmış ve suçun nitelikli halleri incelenmiştir. Ayrıca cinsel istismar suçunun benzer diğer cinsel suçlar ile karşılaştırılmalarına yer verilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde ise; çocukların cinsel istismarı suçunun yargılamaya ilişkin hükümleri ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Children have been abused throughout human history due to their physical and mental weaknesses. We can specify the types of abuse against children as physical, emotional, neglectful and sexual abuse. However, the sexual abuse of children is the most common type of abuse. In this context, the sexual abuse of children, which has existed throughout history and continues to increase today; It is a social disease that has an effect on the abused child throughout his life and must be prevented. In all acts of abuse against children, those who cause harm should be effectively punished. Penalties to be given to the perpetrator should be of a deterrent quality on other individuals in the society who are prone to this crime. Our aim in this study; To contribute to the investigations on the crime of sexual abuse of children by making use of international conventions, relevant legislation provisions, doctrine and judicial decisions. In our study, the crime of sexual abuse of children, which is regulated within the scope of Article 103 of the Turkish Penal Code No. 5237, has been examined. In accordance with international regulations, changes were made in our old penal code numbered 765, and the crime was regulated in more detail in the Turkish Penal Code numbered 5237. In addition, changes were made with the laws numbered 6545 and 6763 within the scope of the same article and these regulations were mentioned in the relevant sections of our study. In our study, firstly the concept of abuse was examined and then the regulations on sexual abuse of children in international documents were examined. In the second part; The elements of the crime of sexual abuse of children regulated in the Turkish Penal Code No. 5237 are discussed in detail and suggestions are made to provide more effective protection by examining the qualified forms of the crime. In addition, comparisons of sexual abuse crime with other similar sexual crimes are included. Finally, in the third part; The provisions of the crime of sexual abuse of children regarding the trial were examined and the study was terminated.