Türkiye'de ittifaklar: Millet İttifakı'na sosyolojik bakış
Alliances in Turkey: A sociological perspective on the 'Millet' Alliance
- Tez No: 799550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, 2018 yılında Türkiye'de kurulan Millet İttifakı bileşenlerinin 2023 seçimlerine hazırlanırken dayandıkları politik zeminin; ittifakın temsilcileri ile gerçekleştirilen mülakatlar ve ittifakın kamuoyuyla paylaştığı söylemlerin içerik analizine dayanmaktır. Batı demokrasilerinde genel seçimlerden sonra hükümet kurma amacıyla yapılan ittifak ve koalisyonlara sıkça rastlanmaktadır. Ancak seçimlerden önce farklı görüşteki parti tabanlarına hitap eden muhalefet partilerin demokratik yönetim sistemini (örneğin, başkanlık sistemi) değiştirmek amacıyla yan yana gelmeleri pek görülen bir durum değildir. Bu yüzden bu çalışma esas olarak bu farklı toplumsal kesim ve ideolojilerdeki siyasal partilerin neden bir araya geldikleri, nasıl bir ortaklık zemini üzerinde ittifak yaptıkları ve hangi anayasal konularda uzlaştıklarına odaklanacaktır. Seçim ittifakı temelinde ortaya çıkan bu özgün siyasal oluşumu anlamak ve açıklamak için büyük ölçüde Antonio Gramsci, Ernesto Laclau ve Chantal Mouffe, Jürgen Habermas'ın politik teorisinin kimi tezlerinden oluşan bir anahtar kavramsal çerçeveden yararlanılmıştır. İkincil kaynakların yanı sıra bu çalışmada 7 siyasi parti genel başkanı, 16 milletvekili, 3 partinin birim başkanı, 3 il başkanı, 2 büyükşehir belediye başkanı, 3 gazeteci ve 1 araştırmacı dâhil toplam 35 kişi ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the political ground on which the Nation Alliance components, established in Turkey in 2018, are preparing for the 2023 elections; interviews with the representatives of the alliance and the content analysis of the discourses shared by the alliance with the public. In Western democracies, alliances and coalitions made for the purpose of forming a government after the general elections are frequently encountered. However, before the elections, it is not uncommon for opposition parties that appealed to differing party bases to come together in order to change the democratic management system (for example, the presidential system). Therefore, this study will mainly focus on why the political parties from these different social segments and ideologies came together, what kind of partnership they made an alliance on, and what constitutional issues they agreed on. In order to understand and explain this unique political formation that emerged on the basis of the electoral alliance, a key conceptual framework consisting largely of the theses of the political theory of Antonio Gramsci, Ernesto Laclau and Chantal Mouffe, and Jürgen Habermas was used. In addition to secondary sources, in-depth interviews were conducted with a total of 35 people, including 7 political party leaders, 16 deputies, 3 party unit heads, 3 provincial presidents, 2 metropolitan mayors, 3 journalists and 1 researcher.