Muhafazkâr seçmen kitlesinin oy verme davranışlarını belirleyen etkenler üzerine bir araştırma: Ankara örneği
Determining the factors of voting behaviors of conservative electorate: Case of Ankara
- Tez No: 753849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA OĞUZ ALBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Türkiye'de 2017 yılında gerçekleşen referandumla birlikte parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş yapılmış, sonrasında ise“Cumhur ittifakı”ve“Millet ittifakı”şeklinde oluşan iki kutuplu siyaset modeli ortaya konulmuştur. Bu ittifakların bileşenleri içerisindeki muhafazakâr partilerin kilit rol üstlenmeleri nedeniyle“muhafazakârlık”kavramı tartışmaların odağına oturmuştur. Dolayısıyla siyaset kurumları açısından muhafazakâr seçmen kesimlerinin oy davranışlarını hangi saiklerle belirlediğinin ortaya konulması önemlidir. Bu amaçla Ankara ili merkez ilçelerinde 18 yaşını doldurmuş 750 seçmen ile muhafazakâr seçmen kitlesinin oy verme davranışlarını belirlemek için yüz yüze“Basit Rastlantısal (tesadüfi) Örnekleme”yöntemiyle bir anket çalışması yürütülmüştür. Gerekli analizler için veriler“SPSS 21.0”ve“AMOS 21.0”uygulaması üzerinden (%95'lik güven aralığında) saptanan değişkenler bağlamında sınanmıştır. Elde edilen veriler ışığında klasik muhafazakârlık ile Türk seçmen kitlelerinin zihninde barındırdığı muhafazakârlık algısı arasında benzer kavramlara rastlanıldığı gibi, temelde evrensel muhafazakârlıktan ayrışan“dindarlık”üzerine inşa edilmiş bir ideolojiyi barındırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the referendum in Turkey in 2017, a transition was made from the parliamentary system to the Presidential Government System, and then a bipolar political model consisting of the“Cumhur İttifakı”and the“Millet İttifakı”was executed. The concept of“conservatism”has been at the center of the discussions because of the key roles of the conservative parties within the components of these alliances. Therefore, in terms of political institutions, it is important to put forth the motives that determine the voting behavior of conservative voters. A face-to-face survey study was conducted with 'Simple Random Sampling' method in order to determine the voting behavior of 750 voters over the age of 18 and conservative voters in the central districts of Ankara. For the necessary analysis, the data were tested in the context of the variables determined through the application of 'SPSS 21.0' and 'AMOS 21.0' (95% confidence interval). In the light of the data obtained, similar concepts were encountered between classical conservatism and the perception of conservatism in the minds of Turkish voters, and it was observed that it contained an ideology built on“religiousness”, which differed from universal conservatism.