İttifaklar ve dönüşen medya söylemi: Türkiye siyasetinde dost ve öteki kavramlarının yeniden kurgulanması
Alliances and transforming media discourse: Reconstructing the concepts of friend and the other in Turkish politics
- Tez No: 860168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
2017 Anayasa değişikliği referandumu ile Türkiye'de hükümet sistemi değişikliğe uğramış ve Parlamenter Sistemden, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmiştir. Bu sistem, 50+1 kuralını da beraberinde getirmiş yani Cumhurbaşkanı olunması için ilgili adayın %50'den fazla oy alması zorunluluğu kılınmıştır. 2018 genel seçimlerine doğru yaklaşıldığında, Türkiye'deki hiçbir parti ve parti adayı istenilen %50 oranını geçme gücüne haiz değildi. Bu da Türk siyasetini önemli bir kavramla tanıştırmıştır: İttifak. Bu dürtü ile AK Parti ve MHP öncülüğünde Cumhur İttifakı kurulmuş, buna karşılık olarak da CHP, SAADET ve İYİ Parti öncülüğünde de Millet İttifakı kurulmuştur. Bu ittifaklar birbirine çok uzak gözüken, farklı ideoloji ve siyasi gelenekten gelen partileri birleştirirken, Türkiye'de ilk kez bir iktidar partisi seçim öncesi ittifak yapmıştır. Elbette bu politik değişimler; siyaset ve toplum arasında köprü vazifesi gören medyanın da ilgili partilere yaklaşımını yeniden şekillendirmiştir. Yakın siyasetimizi bu denli etkileyen parti ittifaklarının medya söylemi üzerinde etkisini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Oysaki bu sistemsel değişim daha önce birbirine neredeyse düşman olan siyasi partilerin edindikleri yeni dostları ve düşmanları, medyanın da kendisine yeni dost ve hedefler göstermesine sebebiyet vermiştir. Zikredilen gazetelerde en radikal değişikliğe uğrayan parti Saadet Partisi olmuştur. 2015'te hiçbir gazetenin ilk sayfasında ele almadığı parti, 2018'de övülmesi ve yerilmesiyle bir anda gündeme oturmuştur. Gene 2015'te Sabah ve Yeni Akit gazetelerinde AK Partiden sonra en çok ele alınan partinin CHP yerine HDP olması ilgi çekicidir, İttifaklar ile birlikte bu gazetelerde partilerin ele alınma oranı tamamen değişmiştir. Sol gazetelerden özellikle Sözcü'de ittifak öncesinde oldukça övülen MHP'nin 2018'de tamamen yerildiği mühim değişiklikler arasındadır. Türkiye siyasetinde 2018 sonrası ortaya çıkan seçim öncesi ittifakların medya söylemindeki değişimini ana akım gazeteler olan ve güçlü partilerle yakınlığı bilinen Sabah, Yeni Akit, Sözcü ve Birgün gazeteleri üzerinden inceleyen bu tez çalışması göstermiştir ki, bu gazeteler önceden pozitif yaklaştıkları partileri hedef göstermeye; eleştirdikleri partileri ise dostane bir tavırla yansıtmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
With the 2017 Constitutional amendment referendum, the government system in Turkey was changed and the Parliamentary System was switched to the Presidential Government System. This system also brought about the 50+1 rule, meaning that the relevant candidate had to receive more than 50% of the votes in order to become President. As the 2018 general elections approached, no party or party candidate in Turkey had the power to exceed the desired 50% rate. This introduced an important concept to Turkish politics: Alliance. With this impulse, the People's Alliance was established under the leadership of the AK Party and MHP, and in response, the Nation Alliance was established under the leadership of the CHP, SAADET and İYİ Party. While these alliances unite parties that seem far away from each other and come from different ideologies and political traditions, for the first time in Turkey, a ruling party made an alliance before the election. Of course, these political changes; It has also reshaped the approach of the media, which acts as a bridge between politics and society, to the relevant parties. There is no study examining the impact of party alliances, which affect our recent politics so much, on media discourse. However, this systemic change has caused political parties, which were almost enemies to each other before, to make new friends and enemies, and the media to show itself new friends and targets. The party that underwent the most radical change in the newspapers mentioned was the Felicity Party. The party, which was not covered on the first page of any newspaper in 2015, suddenly came to the fore as it was praised and criticized in 2018. It is also interesting that in 2015, the party most covered after AK Party in Sabah and Yeni Akit newspapers was HDP instead of CHP. With the introduction of Alliances, the rate of coverage of parties in these newspapers has completely changed. It is among the important changes that MHP, which was highly praised before the alliance in left-wing newspapers, especially Sözcü, was completely criticized in 2018. This thesis study, which examines the change in the media discourse of the pre-election alliances that emerged in Turkish politics after 2018, through Sabah, Yeni Akit, Sözcü and Birgün newspapers, which are mainstream newspapers and known to be close to strong parties, has shown that these newspapers target the parties they had previously approached positively; They began to reflect the parties they criticized in a friendly manner.