Sakarya Macera Parkını ziyaret edenlerin serbest zaman memnuniyet düzeylerinin incelenmesi
Examination of the free time satisfaction levels of visitors to Sakarya Adventure Park
  1. Tez No: 799569
  2. Yazar: KENAN KALMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Sakarya Macera Parkı'nı ziyaret eden bireylerin parka yönelik memnuniyet durumları, istek ve şikayetleri, Sakarya Macera Parkı'nın sürdürülebilirliğinin arttırılması ve mevcut park yönetimine katkılar sunulması amaçlanmıştır. Çalışma genel tarama modeli türlerinden tekil tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Sakarya Macera Parkı'nı ziyaret eden 300 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kullanıcı Memnuniyeti Anket Çalışması (KMAÇ) kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde Anket sonuçlarının betimsel analizi ve değişkenler arası ilişkiler frekans analizi, korelasyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Demografik değişkenlerin park tercihleri ve parktan memnuniyet durumu üzerindeki etkisini hesaplayabilmek adına frekans analizi, katılımcıların park tercihleri ve parktan memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin hesaplanması için ise korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular sonucunda Sakarya Macera Parkı'nı ziyarete gelen bireylerin daha çok erkek, eğitim düzeyi yüksek, genç yaş ortalamasına sahip ve ortalama aylık gelir düzeyi düşük bireylerden oluştuğu görülmüştür. Sakarya Macera Parkı memnuniyet düzeylerine ilişkin bulgular incelendiğinde ise bireylerin büyük çoğunluğunun memnuniyet anketi sorularında“Normal”cevabın işaretledikleri görülmüştür. Ayrıca, bireylerin Sakarya Macera Parkı'na çoğunlukla ayda bir kez, hafta sonu, öğleden sonra, arkadaşlarla birlikte ve yürüyerek gitmeyi tercih ettiği ve 1-3 saat arası vakit geçirdiği tespit edimiştir. Tercih etmenlerine yönelik bir diğer araştırma bulgusu ise ziyaretçilerin parkta dinlenmekten ve stres atmaktan keyif aldığı, bundan dolayı parktaki açık çim alan, ağaç altı ve bank alanlarında dinlenmeyi tercih ettiği buna ek olarak Sakarya Macera Parkı'nda yürümek ve koşmak, spor faaliyetlerinde bulunmak, arkadaşlarla buluşmak, piknik yapmak istediği ve bunları yapmaktan mutlu olduğu buna yönelik olarak da yürüyüş ve koşu yolu, açık çim alan ve ormanlık alanların parkta bulunmasını tercih ettiği tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak, parkta bulunmasını istediği donatı elemanlarının bank, kamelya/pergola ve çöp kutusu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to increase the satisfaction, requests and complaints of the individuals who visit Sakarya Adventure Park and to contribute to the current park management. The study was carried out using the single scanning model, which is one of the general scanning model types. The study group of the research consists of 300 people visiting Sakarya Adventure Park. The User Satisfaction Questionnaire (KMAC) was used as a data collection tool in the study. The data of the research were analyzed using the SPSS package program. In the analysis of the data obtained, descriptive analysis of the survey results, frequency analysis of relations between variables, and correlation analysis methods were used. Frequency analysis was used to calculate the effect of demographic variables on park preferences and park satisfaction, and correlation analysis was used to calculate the relationship between participants' park preferences and park satisfaction levels. As a result of the findings obtained within the scope of the research, it has been seen that the individuals who come to visit Sakarya Adventure Park are mostly male, have a high education level, have a young average age and low average monthly income. When the findings regarding the satisfaction levels of Sakarya Adventure Park were examined, it was seen that the majority of the individuals marked the“Normal”answer in the satisfaction survey questions. In addition, it has been found that individuals prefer to go to Sakarya Adventure Park once a month, on the weekend, in the afternoon, with friends and on foot, and spend 1-3 hours. Another research finding on the factors of preference is that the visitors enjoy resting and de-stressing in the park, therefore they prefer to rest in the open grass area, under the trees and benches in the park, in addition to walking and running in the Sakarya Adventure Park, doing sports, meeting with friends, It was found that he wanted to have picnics and was happy to do them, and that he preferred walking and jogging paths, open grass areas and forest areas in the park. In addition to these, it was found that the reinforcement elements that he wanted to be in the park were benches, camellias/pergola and trash cans.