Romantik ilişkilerde tükenmişlik düzeyi ve aldatma eğilimi arasındaki eğilimin incelenmesi
Examination of the relationship between infidelity and burnout in romantic relationship
- Tez No: 799570
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, romantik ilişki içerisinde olan veya evli olan bireylerin tükenmiş düzeyleri ve aldatma eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada romantik ilişkisi olan 18-65 yaş arası 147 katılımcının verilerinin incelenmesi hedeflenmektedir. Araştırma çerçevesinde, çevrimiçi anketler aracılıyla katılımcılara ulaşılacak olup, çalışmaya katılmayı onaylayan katılımcılara anketlerin yer aldığı çevrimiçi anket sayfaları içerisinde“Demografik Bilgi Formu”,“Tükenmişlik Ölçeği”ve“Aldatma Eğilimi Ölçeği”anketleri uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, katılımcıların gelir düzeyi ve kimlerle birlikte yaşadıkları değişkenlerine göre tükenmişlik ve aldatma eğilimi puanları anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Cinsiyet, eğitim düzeyi ve birliktelik süresi değişkenleri bakımından katılımcıların tükenmişlik ve aldatma eğilimi puanlarının anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur. Korelasyon ve regresyon bulguları doğrultusunda, tükenmişlik ve aldatma eğilimi arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu; katılımcıların tükenmişlik düzeylerinin aldatma eğilimini anlamlı düzeyde yordadığı sonucu elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulguların romantik ilişkilerde görülebilen aldatma ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi açısından literatüre katkı sağlayabileceği ve ileri çalışmalarla bu araştırmanın bulgularının desteklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between burnout levels and cheating tendencies of individuals who are in a romantic relationship or married. In the study, it is aimed to examine the data of 147 participants between the ages of 18-65 who have a romantic relationship. Within the framework of the research, the participants will be reached through online questionnaires, and“Demographic Information Form”,“Burnout Scale”and“Cheating Tendency Scale”questionnaires were applied to the participants who approved to participate in the study, within the online questionnaire pages containing the questionnaires. According to the findings obtained in the study, burnout and cheating tendency scores differ significantly according to the variables of income level and who they live with. It was found that the burnout and cheating tendency scores of the participants did not differ significantly in terms of gender, education level and duration of being together. In line with the correlation and regression findings, there is a positive and significant relationship between burnout and cheating tendency; It was concluded that the burnout levels of the participants significantly predicted the tendency to cheat. It is thought that the findings obtained in the study can contribute to the literature in terms of evaluating the factors related to infidelity that can be seen in romantic relationships and that the findings of this research can be supported by further studies.