Acil servis hekimlerinin tıbbi toksikoloji bilim dalı hakkındaki farkındalığının ve tıbbi toksikoloji temel konuları hakkında bilgi düzeyinin araştırılması
Investigation of the awareness and knowledge level of the emergency physicians in medical toxicology
- Tez No: 799610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Sağlık Eğitimi, Emergency Medicine, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı acil serviste çalışan hekimlerin oluşturduğumuz anket aracılığı ile tıbbi toksikoloji bilim dalı hakkındaki farkındalıkları ve bilgi düzeyleri hakkında fikir sahibi olmak ve bu konudaki eksikliklerin tespit edilerek giderilmesi için çözümler üretmek, ülkemizde bu bilim dalının gelişmesi için gereken çalışmaların artırılması açısından yardımcı olmaktır. Yöntem: Çalışmamız tıbbi toksikoloji bilim dalı hakkındaki farkındalığın ve temel konuları hakkındaki bilgi düzeyinin belirlenmesi için alanında yetkin uzman hekimler tarafından hazırlanan, tanımlayıcı bilgiler ve klinik bilgi düzeyini ölçmeye yönelik toplam 125 soruluk bir anketle gerçekleştirildi. Etik kurul onayı alındıktan sonra ülke genelindeki acil servislerde çalışan acil tıp uzmanları ve acil tıp uzmanlık öğrencilerine uygulandı. Elde edilen sonuçlar yeterli ve yeteriz olarak iki alt grupta değerlendirildi. Verilerin analiz aşamasında SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Bağımsız kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi ve Fisher's Exact testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our research is to have an idea about the awareness and knowledge levels of the physicians working in the emergency department through the questionnaire we created, and to identify and eliminate the deficiencies in this field, to help increase the studies required for the development of this discipline in our country. Method: Our study was carried out with a 125-question questionnaire prepared by specialist physicians who are competent in the field to measure the level of descriptive information and clinical knowledge in order to determine the awareness about the medical toxicology discipline and the level of knowledge about its basic subjects. After the approval of the ethics committee, it was applied to emergency medicine specialists and emergency medicine residents working in emergency departments across the country. The results obtained were evaluated in two subgroups as“adequate”and“insufficient”. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data. Chi-square test and Fisher's Exact test were used to compare independent categorical variables.