Acil Servis Hekimlerinin Toksik Terörizme Hazırlık ve Farkındalık Düzeyinin Araştırılması
Investigation of Emergency Physicians Preparation and Awareness Level for Toxic Terrorism
- Tez No: 799609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Sağlık Eğitimi, Emergency Medicine, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmamızın birincil amacı acil servis hekimlerinin toksik terörizme hazırlık ve farkındalık düzeylerini, oluşturduğumuz anket aracılığı ile ölçmek ve eksik/yetersiz kısımları tespit etmektir. İkincil amacı ise tespit edilen eksiklikleri gidermeye yönelik çözümler geliştirmektir. Yöntem: Çalışmamız toksik terörizme hazırlık ve farkındalık düzeyi ölçümü için alanında yetkin uzman hekimler tarafından hazırlanan, tanımlayıcı bilgiler ve klinik bilgi düzeyini ölçmeye yönelik toplam 83 soruluk bir anketle gerçekleştirildi. Etik kurul onayı alındıktan sonra ülke genelindeki acil servislerde çalışan acil tıp uzmanları ve acil tıp uzmanlık öğrencilerine uygulandı. Elde edilen sonuçlar yeterli ve yeteriz olarak iki alt grupta değerlendirildi. Verilerin analiz aşamasında SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Bağımsız kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi ve Fisher's Exact test kullanılmıştır. İstatistiksel olarak p 2 yıl olanlarda, toksik terörizm konusunda eğitim almış olanlarda ve daha önceden KBRN vakası yönetenlerde istatistiksel olarak daha yüksek yeterlilik oranları saptandı. Sonuç: Bu çalışmayla birlikte toksik terörizm hakkında acil tıp hekimlerinin klinik bilgi ve farkındalık düzeyi ölçülmüştür. Bu ankete katılan hekimlerden elde edilen veriler ışığında KBRN/toksik terörizm ile ilgili mevcut çekirdek eğitim müfredatının geliştirilmesi gerekliliği ve toksik terörizmin tıbbi yönetimine dair acil servis hekimlerinin bilgi düzeylerini belirli aralıklarla ölçmek için tekrarlanabilir, ölçülebilir değerlendirme metodlarının geliştirilmesi gereksinimi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary purpose of our study is to measure the preparedness and awareness levels of emergency physicians against toxic terrorism, and to identify the missing/insufficient parts. Its secondary purpose is to develop solutions to eliminate the identified deficiencies. Method: Our study was carried out with a questionnaire consisting of 83 questions, prepared by specialist physicians who are competent in the field, to measure the level of descriptive information and clinical knowledge, for the measurement of preparedness and awareness of toxic terrorism. After the approval of the ethics committee, it was applied to emergency medicine specialists and emergency medicine specialty students working in emergency departments across the country. The results obtained were evaluated in two subgroups as adequate and insufficient. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data. Chi-square test and Fisher's Exact test were used to compare independent categorical variables. Statistically a p 2 years of professional experience, those with training in toxic terrorism, and those who had previously managed a CBRN case. Conclusion: With this study, the level of clinical knowledge and awareness of emergency medicine physicians about toxic terrorism was measured. In the light of the data obtained from the physicians participating in this survey, the necessity of developing the existing core training curriculum on CBRN/toxic terrorism and the need to develop repeatable, measurable evaluation methods to measure the knowledge level of emergency physicians on the medical management of toxic terrorism at regular intervals arise.