Afet tıbbı eğitiminin İzmir metropol alanda acil sağlık hizmetlerinde çalışan hekimlerin bilgi düzeyine etkisi
The effectiveness of the disaster medicine training program for emergency physicians who are working for emergency medical services in İzmir city center
  1. Tez No: 288674
  2. Yazar: EMİNE BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN UÇKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Afet tıbbı eğitim programının İzmir metropol alanda çalışan acil servis ve ambulans servisi hekimlerinin bilgi düzeyine etkisinin incelenmesidir.Yöntem: Araştırmanın evreni İzmir metropol alanda ambulans ve acil serviste çalışan 313 hekim olarak belirlenmiştir ve afet tıbbı kursu eğitmeni olmayan 301 hekimin tamamı örneği oluşturmaktadır. Araştırma kesitsel olarak planlandı, hekimlerin 248'ine (%82.4) ulaşıldı. Bağımlı değişken olan afet tıbbı bilgi düzeyi 20 soru ile değerlendirildi. Her soru eşit puan değerindedir ve toplam 100 puandır. Sosyodemografik, çalışma özellikleri, afete yanıt deneyimi, afet eğitimi alma durumu bağımsız değişkenlerdir. Veri anketle, kendi kendine doldurma yöntemiyle toplandı. SPSS 16.0 kullanılarak yapılan analizde kikare testi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this cross sectional study was to determine the effect of disaster medicine training program for emergency physicians who are working for emergency medical services in Izmir city center.Method: The sample of this cross sectional study was all of 301 physicians who were working for Emergency Medical Sevices (EMS) in Izmir city center between 10th of Jun and 22nd of August 2010 except disaster medicine course trainers (12 of 313). Two hundred forty eight (82.4%) of them participated in this study completing a questionnaire. The level of knowledge of disaster medicine which is dependent variable of this study was evaluated via 20 questions. Each of them had equal value and totally 100 points. Independent variables of this study were sociodemographical characteristics, occupational status, experience of disaster response and receiving disaster medicine training. The data were obtained via a self reported questionnaire. The data were analized on SPSS 16.0 programme, and were assessed by Chi-square and logistic regression. P< 0.05 was accepted statistically significant.Results: Mean age of 248 participants was 39.3±7.4 years and most of them was male (2/3). Seventy three percent of participants were general practioners and 49.6% of them working for hospital emergency medical services, 50.4% of them were 112 ambulance physicians. Mean of disaster medicine knowledge level was 57.6±16.0.