Türkiye'de engelli sürücü eğitimi ve seçilmiş ülke örnekleri
Disabled driver education in Turkey and examples of selected countries
- Tez No: 799624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN KAVSIRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Trafik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsanların hayatlarındaki en büyük özgürlük bireysel hareket etmek ve özgürce bir yerden başka bir yere özel araçlarıyla ulaşabilmektir. Kanunlar bireylerin araç kullanmasını bazı şartlara bağlamış ve bu şartları sağlayan bireylere belirli eğitimler vererek başarılı olanları trafiğe çıkmasını zorunlu kılmıştır. Kanun bunları düzenlerken trafikteki bireyleri hiçbir ayrıma tabi tutmadan aynı koşulları sağlamasını istemektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de ve nüfusu, çoklu ulus yapısı ve gelişmişlik açısından seçilen 3 ülkede verilen sürücü ve engelli sürücü eğitimleri araştırılmıştır. Araştırmada sürücü belgesi almak isteyen bireyin süreci ayrıntılı ele alınmış ve Türkiye'de verilen sürücü eğitimiyle seçilen ülkeler arasında engelsiz sürücüler için çok bir fark görülmezken engelli sürücü ve engelli sürücü eğitiminde farklılar tespit edilmiştir. Bu farklılıklar değerlendirilerek Türkiye'de engelli sürücü ve engelli sürücülere verilen eğitim için önerilerde bulunulmuş ve engelli bireylerin kişisel güvenliği ve sürüş güvenliğinin arttırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The greatest freedom in people's lives is to act individually and freely reach from one place to another with their private vehicles. Laws have made it necessary for individuals to drive vehicles to certain conditions, and by giving certain trainings to individuals who meet these conditions, it is obligatory for successful ones to go to traffic. While arranging these, the law requires individuals in traffic to provide the same conditions without any discrimination. In this study, driver and disabled driver trainings given in Turkey and in 3 countries selected in terms of population, multi-national structure and development were investigated. In the research, the process of the individual who wants to get a driver's license is discussed in detail and while there is not much difference between the countries selected with the driver training given in Turkey, there are differences in the disabled driver training. By evaluating these differences, suggestions were made for the training given to disabled drivers in Turkey and it was aimed to increase the personal safety and driving safety of disabled people.