Broyler kesim sürecinin farklı aşamalarından alınan örneklerde salmonella varlığı ve sayısının real time pcr ve ıso 6579-2:2012 ile belirlenmesi
Determination of salmonella presence and levels by real time pcr and iso 6579-2:2012 in samples obtained from various stages of broiler slaughter
  1. Tez No: 799623
  2. Yazar: AYŞEGÜL DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAN TEMELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Broyler kesim prosesinde soğutma öncesi (SÖ) ve soğutma sonrası (SS) karkas örneklerindeki Salmonella spp. varlığı ve sayısının belirlenmesi amacı ile 2021 yılında gerçekleştirilen çalışmada, Balıkesir'de faaliyet gösteren bir kanatlı kesimhanesinde kesilen toplam 480 broylere ait 96 adet birleştirilmiş boyun derisi örneği (48 SÖ ve 48 SS), ISO 6579-2:2012 Minyatürleştirilmiş En Muhtemel Sayı (mEMS) Tekniği kullanılarak Salmonella spp. varlığı ve seviyesi yönünden analiz edildi. İzolasyon sonrasında elde edilen izolatlar, Salmonella spp. spesifik r-PCR (Salm-PCR) analizi ile doğrulandı. Çalışmada incelenen SÖ örneklerin %97,92'sinin ve SS örneklerin %85,42'sinin toplam 96 örneğin ise 88'inin (%91,67) Salmonella spp. varlığı yönünden pozitif olduğu belirlendi. Örneklerdeki ortalama Salmonella sayısı ise SÖ'nde 1,84 log10 mEMS ve SS'nda 1,48 log10 mEMS değerlerinde bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out in 2021 in a poultry slaughterhouse operating in Balıkesir, aiming to determine the presence and numbers of Salmonella spp. in pre-chill (PreC) and post-chill (PosC) carcasses of broiler slaughter process, a total of 96 pooled neck skin samples of 480 broilers (48 PreC and 48 PosC) were analyzed by ISO 6579-2:2012 Miniaturized Most Probable Number (mEMS) Technique. The isolates obtained after isolation were confirmed by Salmonella spp. specific r-PCR (Salm-PCR) analysis. Salmonella spp. was found in 97,92% in PreC and 85,42% in PoC carcasses, from 88 (91,67%) of 96 total samples. The mean count of Salmonella was determined as 1,84 log10 mMPN in PreC, and 1,48 log10 mMPN in PosC samples.