Behçet hastalığının oral ve sistemik aktivitesi ile netosis bulguları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship between the netosis findings and oral and systemic activity of behçet disease
  1. Tez No: 799625
  2. Yazar: ERDEM BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaçlar: Behçet Hastalığı (BH) etyolojisi bilinmeyen multisistemik inflamatuar bir hastalıktır. Klinik bulguların bir kısmı nötrofilik dermatozlar içerisinde sınıflandırılmakta ve nötrofil ekstraselüler tuzakların (NET) patogenezde rolünün olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada NETosis bulgularıyla BH'nın oral ve sistemik aktivitesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya ISG-1990 kriterlerini karşılayan (1 hasta hariç) oral ve/veya sistemik olarak aktif 30 hasta ve 10 sağlıklı birey dahil edildi. Kesitsel ve boylamsal olarak takip edilen hastaların aktif ve remisyona girdikleri dönemde serum ve tükürük örnekleri toplandı. NETosis bulgusu olarak cf-DNA, NE, MPO ve cit-H3 düzeyleri ölçüldü ve elde edilen bulgular kan nötrofil sayısına göre düzeltilerek hastaların tutulumlarına göre sınıflandırıldı ve değerlendirildi. Bulgular: Aktif dönemde örnek alınan hastaların (n=30) %70'i erkek, ortanca yaşı 34.5 yıl ve takip süresi 54 ay iken inaktif dönemdekilerin (n=18) %61.1'i erkek, ortanca yaşı 36.5 yıl ve takip süresi 48 aydı. Oral aktifken tükürük toplanan 15 remisyona girdikten sonra da örnek alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: Behçet Disease (BD) is a multisystemic inflammatory disease of unknown etiology. Some of its manifestations have been classified among neutrophilic dermatosis, and neutrophil extracellular traps (NETs) have been claimed in the pathogenesis of BD. We aimed to investigate the potential relationship between the NETosis findings and oral and systemic activity of BD. Patients and Methods: 30 orally and/or systemically active patients who met the ISG-1990 criteria (except 1 patient) and 10 healthy individuals were included into the study. Serum and saliva samples were collected from patients during their active and remission periods crosssectionally and some of them were followed also longitudinally. cf-DNA, NE, MPO and cit-H3 levels were measured as NETosis findings and adjusted with blood neutrophil count; unadjusted and adjusted levels were evaluated according to the disease activity of the patients. Results: The study group consisted of 30 active patients (70% men, median age 34.5 years and follow-up period 54 months) and 18 inactive patients (61.1% men, median age 36.5 years and follow-up period 48 months). Saliva samples were obtained from 15 patients with orally active disease and from 7 of them when they have no oral lesion.