Akıllı şehirlerde akıllı ulaşım sistemlerinin yeri ve önemi: Sakarya ili örneği
The place and importance of intelligent transportation systems in smart cities: The case of Sakarya
- Tez No: 799626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İRDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Trafik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sürekli artış gösteren insan nüfusu, yaşam alanlarının gelecek nesillere aktarılması hususunda tehlike arz etmektedir. Dünyanın karşı karşıya kaldığı riskleri çevre dostu ve sürdürülebilirlik kavramlarıyla minimize etmek ve gelecek nesillere daha yeşil ve sürdürülebilir yaşam alanları bırakılması hedeflenmiştir. Şehirlerde nüfus artışı sonrasında trafiğe çıkan araç sayısında da doğrusal bir artış görülmektedir. Trafikte artan araç sayısı beraberinde trafik kazalarını, çevre kirliliğini, can ve mal kayıpları gibi sorunları meydana getirmiştir. Günümüzde de artma eğiliminde olan bu sorunların çözümü olarak gelişen ve değişen bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanılarak daha akıcı bir ulaşım anlayışı geliştirilmeye çalışılmaktadır. Akıllı Şehirler ve Akıllı Ulaşım Sistemleri insanların yaşam kalitelerini arttırmayı hedeflemektedir. Bununla beraber Akıllı Ulaşım Sistemlerini Akıllı Şehir bileşenleri ile entegre, birbirini destekler nitelikteki uygulamaları geliştirmek son derece önem arz etmektedir. Bu araştırma kapsamında; Akıllı Şehirlerin gelişim süreci ve Akıllı Ulaşım Sistemleri yapısı detaylı bir şekilde ifade edilmiştir. Akıllı Şehirlerden biri olan Sakarya incelenmiş ve bu kapsamda yapılan Akıllı Ulaşım Sistem uygulamaları üzerinde durulmuştur. Sakarya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde Sakarya'nın Akıllı Şehirler ve Akıllı Ulaşım Sistemleri yaklaşımlarında kente kattığı etkiler ve stratejik hedefleri hakkında bilgi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human population which is increasing continuously, is dangerous to transmit the people's habitat to the future generation. It is aimed to minimize the risks, which the World face, by using the terms“ eco-friendly and maintability”and to leave more green and maintability areas to the future generation. In cities, if human population increases, we can see the cars in the traffic in the same amount. The relative ship between them is lineaarinen. Increasing number of cars in traffic brings same problems suchs as traffic brings same problems suchs as traffic accidents, enviromental pollution, casualties. It is aimed to reduce these problems by using information and communication technology. We can develop more fluent transportation. Intellegent cities and intellegent transportation systems aims to increase the quality of human's life. Neverthless, it is so important to develop the practices which is entegreted to each other in the field of intellegent cities and intellegent transportation systems. In the research the process of intellegent cities and intellegent transportation systems in expressed int a detailed way. Sakarya, which is one of the intellgent cities, is investigated and intellegent transportation system application are focused. After meeting with the authorities in Sakarya Municipiality, Information was obtained about the effects of Sakarya on smart cities and smart transportation systems approaches to the city and its strategic goals.