CCITT standartlarına uygun 64 Kbıt/s aktarım hızında çalışan senkron zaman bölmeli çoğullayıcı ve X21 protokolü
The synchronous time division multiplexer and X21 protocol that operate at a transmission speed of 64 Kbit/s in accordance with CCITT standards.
  1. Tez No: 799636
  2. Yazar: ORHAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son yıllarda haberleşme sistemlerindeki trafiğin artması haberleşme kanalları üzerinden daha fazla sayıda bilgi gönderilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu amaçla“frekans bölmeli çoğullama”prensibini kullanarak kanal kapasitesini arttırmak mümkündür. Ancak“zaman bölmeli çoğullama”metodu kullanılarak kanal kapasitesini daha da arttırmak imkânı vardır. Bu, haberleşme sistemlerinde“sayısal sistemlerin”ağırlığının artması anlamına gelir. Dolayısıyla sayısal sistemlerin ekonomik ve teknik üstünlüklerinin belirtilmesi gerekir. Sayısal sistemlerin analog sistemlere nazaran teknik üstünlükleri olarak; 90k sayıda sayısal devre, direnç, kondansatör ve az sayıda bobin kullanılması, bütün bunlardan ötürü daha az yer kaplaması gösterilebilir. Ekonomik olarak; yukarda da söylendiği gibi zaman bölmeli çoğullama prensibini kullanarak kanal kapasitesinde artış sağlanması ekonomik bakımdan yarar sağlamaktadır. Bütün bu işler yapılırken iki nokta arasındaki mevcut telefon hatları kullanılır. Kanal kapasitesini arttırmak için pahalı ve güç bir iş olan hat döşemek işlemi yeni iletim tekniği ile azaltılmış olur. Sayısal haberleşme sistemlerinin analog sistemlere göre diğer bir üstünlüğü de iletim ortamında işaretin gürültüden daha az etkilenebilir olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing traffic in communication systems has led to the need for transmitting a greater amount of information over communication channels. To achieve this, it is possible to increase channel capacity by using the“frequency division multiplexing”principle. However, it is also possible to further increase channel capacity by utilizing the“time division multiplexing”method. This implies a heavier reliance on“digital systems”in communication systems. Therefore, it is necessary to highlight the economic and technical advantages of digital systems. The technical advantages of digital systems over analog systems include the use of a smaller number of digital circuits, resistors, capacitors, and a few coils, resulting in occupying less space. Economically, as mentioned earlier, increasing channel capacity through the use of time division multiplexing principle brings economic benefits. All these tasks are performed using existing telephone lines between two points. The expensive and difficult process of laying new lines to increase channel capacity is reduced with the introduction of new transmission techniques. Another advantage of digital communication systems over analog systems is that the transmitted signal is less affected by noise in the transmission medium.