Ege Denizi'nde yayılış gösteren Posidonia oceanica (L.) bitkisi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 79968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİHA AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
42 ÖZET Bu çalışmada Türkiye'nin Akdeniz ve Ege sahillerinde geniş yayılış gösteren Posidonia oceanica (L.) Delile bitkisinin; anatomik, morfolojik yapıları ve bileşimin de bulunan fenolik bileşikleri incelenmiştir. Yapraklardan, rizomdan ve köklerden alınan enine kesitlerin fotoğrafları ile anatomik yapısı irdelenmiş; yine bu organların morfolojik özellikleri belirtilmiştir. Bitkinin genel özellikleri tekrarlanmış, ekolojik önemi vurgulanmıştır. Eczacılık açısından önemli olabilecek fenolik bileşikler H.P.L.C. yöntemi ile aranmıştır. Genç ve ergin yapraklar üzerinde yapılan analiz sonucunda Chicoric asit, p- Coumaric asit, Caffeic asit, Ferulic asit, Cinnamic asit Gentisic asit ve vanilin tespit edilmiştir. Genç yapraklarda Chicoric asit, p- Coumaric asit, Vanilin, Ferulic asit, seviyeleri ergin yaprakta gentisic asit, Cafeic asit, and Cinnamic asit seviyeleri yüksektir. Bileşimde bulunan fenolik bileşiklerin; AntiHIV (Chicoric asit), Antitumor (Cinnamic asit, Ferulic asit) İmmunostimulan (Caffeic asit), Antifungal (Ferulic acid) aktivite ile kullanıldığı ve araştırıldığı belirlenmiştir. Fenolik bileşiklerin olası etkileri literatürden taranmıştır belirtilen aktiviteler denenmemiştir.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY In this research, the plant Posidonia oceanica (L) Delile which is widely distributed in Aegean and Mediterranean coasts of Turkey is investigated from the point of morphological, anatomical structure and the constituents of phenolic compounds. The anatomic structure of the plant is revealed by the microscopic photographs of leaves, rhizome and the root; the morphological properties is given. General information of the plant is reviewed; ecological importance of the species is highlighted. The phenolic compounds that can be used in pharmacy is is searched by the H.P.L.C. method. The leaves which are seperated into two group, young and mature leaves, are analysed; the following compounds are found: Chicoric acid, p- Coumaric acid, Caffeic acid, Ferulic acid, Cinnamic acid Gentisic acid and Vanillin. The younger leaves had higher concentration of Chicoric acid, p- Coumaric acid, Vanillin, Ferulic acid; the amount of Gentisic acid, Cafeic acid, and Cinnamic acid is higher in the mature leaves. The possible usage of the compounds found are AntiHIV (Caffeic acid, Chicoric acid), Antitumoral (Cinnamic acid, Ferulic acid) immunostimulant (Caffeic acid), Antifungal (Ferulic acid) The indications of the phenolic compounds are researched from literatures, activities are not tested.